ABD’de lobiler F-16 satışına karşı devrede

07.07.2022 09:17 Son Güncelleme: 07.07.2022 09:20 ABD’deki Yunan-Rum lobisi, Ermeni ve bölücü destekçileri ile beraber Türkiye’ye 40 tane F-16 harp uçağı satışını ve ortalama 80 uçağın da modernizasyonunu önlemek amacıyla harekete geçti. Bu çerçevede Amerikan Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi üyesi 10 milletvekili, Türkiye’ye ABD yapımı F-16 satışını ve modernizasyonunu zorlaştıran bir yasa maddesi değişikliği hazırladı.
SAVUNMA YETKİ YASASI
Atina Haber Ajansı’na (ANA) bakılırsa, Kurultay’de önümüzdeki dönemde oylanacak 2023 için Ulusal Müdafa Yetki Yasası’na (NDAA) dahil edilmesi amacıyla hazırlanan yasa maddesi değişikliği önerisinde ABD Başkanı’nın, bir NATO üye ülkesinin (Yunanistan kastediliyor) son 1 yıl içinde egemenliğini ya da toprak bütünlüğünü yada hava sahasını ihlal eden bir başka NATO üye ülkesine (Türkiye kastediliyor) tabanca satışını onaylamasını yasaklıyor.  ‘6 AY ŞARTI’ ÖNERİLDİ
Aynı öneride bu yasağın, ABD Başkanı’nın söz mevzusu tabanca satışının ulusal güvenlik için yaşamsal ehemmiyet taşıdığını ya da ‘ihlalci’ NATO üyesinin son 6 ayda herhangi bir eylemde bulunmadığını Kurultay’ye kanıtlaması halinde geçerli olmayacağı belirtiliyor. Değişim önergesine Yunan asıllı ABD’li milletvekili Chris Pappas önayak oldu. Öneriye imza atan vekiller içinde Frank Pallone, John Sarbanis, Dina Titus, Charlie Crist ve Carolyn Maloney de bulunuyor.

BIDEN’A MEKTUP
Özgürlük’te yer edinen habere bakılırsa hem Demokrat hem Cumhuriyetçi parti üyesi milletvekilleri, Biden’a gönderdikleri mektupta da tüm Yunan-Rum iddialarını sahiplendiler. Atina’nın Türk harp uçaklarının Ege’deki “ihlal” iddiaları ile ilgili öne sürdüğü sayılara bile yer verilen mektupta Türkiye’nin, Yunan hükümetine karşı düşmanca bir tavır içinde olduğu iddiası da yer aldı. Mektupta, Türkiye’nin, Rus yapımı S-400 hava müdafa sistemleri alması sebebiyle ‘ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yöntemiyle Savaşım Yasası’ (CAATSA) kapsamında bulunmuş olduğu belirtilerek, ilgili yasanın ABD hükümetine, Türkiye’ye “ön safta kullanılabilecek müdafa sistemi satmasına izin vermediği” öne sürüldü. Mektupta, F-35’ler benzer biçimde F-16’ların da Türkiye’nin elindeki S-400’ler ile beraber var olamayacağı öne sürülerek satışın engelleneceği açıklandı.

BEYAZ SARAY: BU KONUYU GÖRÜŞÜYORUZ
ABD Kongresi’nde Türkiye karşıtı girişimler yapılırken, Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Türkiye’ye F-16 satışı konusunu birkaç aydır görüştüklerini ve ABD Başkanı Joe Biden’ın bu talebi desteklediğini bildirdi. Jean-Pierre, günlük basın toplantısında, bir grup Demokrat Kurultay üyesinin Biden’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Madrid’de yapmış olduğu görüşme sonrası F-16 satışı mevzusundaki pozitif yönde açıklamalarını eleştirmesini değerlendirdi.
‘BİZ GAYET NETİZ’
Jean-Pierre, “F-16 mevzusunda oldukça netiz. Bu mevzuda birkaç aydır görüşüyoruz. Biden, bu talebi hakikaten destekliyor. Bunun haricinde yeni bir şey yok” dedi. Madrid’de meydana getirilen NATO zirvesi sonrasında 30 Haziran’daki basın toplantısında Biden, F-16 satışını desteklediğnii belirterek Kurultay’den de onayın çıkacağını umduğunu söylemişti. Sonrasında Türkiye’ye gelen Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham da satış lehine açıklamalarda bulunmuştu
Atina Biden’in F-16 desteğini tartışıyor

Son Dakika Haberler