ABD’den İran’ın petrol ve petrokimya tecim ağına yaptırım

06.07.2022 23:18 Haber Deposu: İHA ABD, İran’ın petrol ve petrokimya tecim ağına yaptırım uyguladı. ABD Gömü Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıklar Denetim Ofisi (OFAC) tarafınca meydana getirilen açıklamada, İran’ın Doğu Asya’ya petrol ve petrokimya ürünleri satışına yardım ettikleri belirlenen şahıs ve kuruluşlara yaptırım uygulanmış olduğu aktarılarak, ABD yönetiminin bugünkü yaptırım eyleminin, daha ilkin 16 Haziran’da İran petrokimya satışlarını destekleyen internasyonal bir ağa uygulanan yaptırımları takip etmiş olduğu açıklandı.
Doğu Asya’ya yüz milyonlarca dolarlık ürünlerin teslimatını ve satışını kolaylaştırmak için Körfez merkezli bir paravan firmalar ağı oluşturduğu için yaptırım listesine eklenen firmalar içinde, İran merkezli Jam Petrochemical Company, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli Edgar Commercial Solutions FZE, Ali Almutawa Petroleum and Petrochemical Trading LLC, Petrokick LLC, Hong Kong merkezli Lustro Industry Limited ve Oligei International Trading Co.’nun yer almış olduğu açıklandı. Terörizm ve Mali İstihbarat Gömü Müsteşarı Brian E. Nelson yapmış olduğu açıklamada, “ABD, İran ile Ortak Kapsamlı Fiil Planı’na karşılıklı uyumu sağlamaya yönelik bir anlaşmaya varmayı taahhüt ederken, İran petrol ve petrokimya ürünlerinin satışına yönelik yaptırımları uygulamak için tüm yetkilerimizi kullanmaya devam edeceğiz” dedi.
Yaptırımlar, şahıs ve kuruluşların ABD’deki varlıklarını dondurarak bunlardan herhangi bir çıkar sağlanmasını engelliyor.

Son Dakika Haberler