Avrupa havada kaos yaşıyor: Havalimanlarında kargaşa büyüyor

Pandemide fazlaca sayıda personel ile yollarını ayıran bilhassa Londra Heathrow, Paris Charles de Gaulle ve Almanya Berlin Düsseldorf havalimanları durma noktasına geldi. Yeni personel bulmakta güçlük çeken havalimanları, güvenlik sorgulamaları uzayıp, yeni eleman almaları da güçleşince ciddi sıkıntıya düştüler. Başta Almanya yurtdışından işçi almak için harekete geçti. Bagaj taşıyacak, uçaklara yükleme meydana getirecek ya da havalimanında check-in kontuarlarında çalışacak personel bulunamıyor.
Londra Heahrow Havalimanı’nın derhal her terminalinde bazen sistem kitleniyor. Yüzlerce yolcu bavullarını almaya uğraşıyor. Ya da bavullarını teslim etmekte güçlük çekiyor. Aynı durum Almanya’da Berlin, Düsseldorf şeklinde yoğun havalimanlarına da sirayet etti. Fransa’da havayolları ve onlara destek veren havacılık şirketlerindeki grevler ise kaos sarmalını büyüttü. Ayrıca fırsatçılık meydana getiren, bayrak taşıyıcı bazı Avrupalı havayolu şirketleri kıta içinde kısa uçuşlarda bile bilet fiyatlarını 1100-1200 Euro’ya çıkardılar. Kısaca bir tür kaos vurgununun peşine düştüler. Pandemi döneminde başka işkollarında çalışmaya karar verip ayrılanlar da bu sıkışıklığa niçin oldu. Kimi personel ise evden emek harcama şartlarına alıştıktan sonrasında uzun yolculuklarla havalimanlarındaki işlerine gitmemek için iş değiştirdiler.

Sonuçta Avrupa’nın büyük kısmında havalimanlarında da yaşam krize girdi. Kafi hızla yabancı işçi bulamayan ve buldukları işçilerle ilgili prosedürleri hızlandıramayan havalimanı otoriteleri ne yapacaklarını şaşırdılar.
PCR TESTLERİ GERİ GELİYOR
Avrupa’da bazı ülkeler girişte tekrardan PCR testi istemeye başladı. Olay sayılarının artması sonucu ortaya çıkan bu durum da yolcuları zor durumda bırakıyor. Fazla duyurulmadan konan PCR testi kuralları yolcuların kapılarda çaresiz kalmalarına yol açıyor. Mesela İspanya yeni almış olduğu bir kararla ikinci ya da üçüncü aşı fark etmeden üstünden 270 günden fazla vakit geçmiş olan herkesten PCR testi isteme uygulamasını başlattı.

BAVULSUZ UÇUN
Avrupa’daki birçok havalimanında ortaya çıkan problemler yolcuları canından bezdirdi. Eğer Londra, Paris ya da Almanya’da Berlin, Düsseldorf şeklinde kentlere uçuyorsanız bavulsuz gezi etmenin yolunu bulun. El bagajı ile yapılacak seyahatlerde başınıza gelebilecek talihsizlikleri birazcık azaltmış olmuş olursunuz. Eğer bu havalimanlarında bavulunuz uçaktan çıkmazsa zor durumda kalırsınız. Bavulunun bulunması, size erişmesi haftalarca uzayabilir. Ya da asla bulunmayan bavullar için ödenen kilosu 20 dolarlık tazminatı alırsınız. Ek olarak bir tek bu zamanda değil, daima yapmanız ihtiyaç duyulan bir şey var. O da kıymetli eşyalarınızı, belgelerinizi asla bavulunuza koymayın.
BARCELONA’DA TAV’IN 5 YOLCU SALONU VAR
Dünyanın fazlaca çeşitli ülkesinde büyük havalimanlarında hususi yolcu salonları açan TAV İspanya Barcelona El Prat Havalimanı’nda tam 5 yolcu salonunu işletmecisi oldu. TAV İşletme Hizmetleri, 2019’da çoğunluk hissesini satın almış olduğu GIS üstünden Barselona Havalimanı’nda beş yolcu salonu işletiyor. Firmanın İşletme Hizmetleri CEO’su Kuvvetli Batkın “İspanya dünyada en fazla gezgin çeken ikinci ülke, pandemi öncesinde yılda 84 milyon ziyaretçi vardı. Burada Barselona’nın yanı sıra İbiza, Mallorca, Menorca, Las Palmas de Gran Canarias ve Bilbao’da da yolcu salonları işletiyoruz. Michelin Yıldızlı meşhur şef Andreu Genestra tarafınca hazırlanan hususi menülerle yolcularımıza enfes bir lezzet şöleni sunuyoruz” dedi. Salonların İşletme Hizmetleri Ülke Direktörü Maria Penna yolcu memnuniyeti zirve noktasına çıkardıklarını, bölgede artık en deneyimli müessese haline geldiklerini söylemiş oldu. İşletme Hizmetleri İspanyol şirketi GIS’ı satın alarak küresel ayak izini İspanya’nın yanı sıra, İtalya, Fransa ve Meksika’ya da genişletti.
O UÇAĞIN KISA HİKÂYESİ
Geçtiğimiz günlerde demir çelik piyasasını manipüle edenlere yönelik ‘Demir Yumruk’ operasyonunda gözaltına alınan ve sonrasında tutuklanan Erol Evcil’in Falcon 900 LX uçağına devlet el koydu. Tayyare daha ilkin Türkiye’nin mühim bir ailesinin uçağıydı. Hikâye şu şekilde başlıyor; Kim bilir Türk iş adamları içinde satın aldıkları uçakları en iyi kullanan aile Dinçkök ailesi olmuştur. İlk büyük uçakları Fransız Dassault imalatı Falcon 900B uçağıydı. Ailenin ortak kullanımındaki tayyare tam 20 yıl Dinçkök’ler için uçtu. Çoğu zaman iş adamları uçaklarını otomobillerle karıştırdıkları için 3-5 yılda bir değiştirirler. Fakat Dinçkök ailesi tam zamanında bakımlarını yaptırarak Falcon 900B ile hiçbir mesele yaşamadan ve yoğun olarak uçuş yaptılar. 2013 senesinde artık uçaklarını değiştirmeye karar verdiler. Gene aynı seriden, üç motorlu, orta-uzun menzilli Falcon 900LX uçağını satın aldılar.  Teslimatı ABD’nın Arkansas eyaletindeki Little Rock kentinde bulunan Dassault teslim merkezinde bir törenle ve ortalama 37 milyon dolar ödenerek alınan tayyare Ak Havacılık şirketine katıldı. Şirket ek olarak Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı’nda Genel Havacılık Bölgesi’nde fazlaca çağdaş bir hangara sahipti. Bu tayyare Ali Dinçkök’ün vefatına kadar devamlı kullanıldı. Büyük bakımı da yapılmıştı. Sonrasında TC-AKE tescilli tayyare için satış sonucu alındı. Uçağı 20 milyon dolara ve hangarı da bilinmeyen bir fiyatla Erol Evcil satın aldı. Erol Evcil yaşamı süresince hep tayyare sahibi oldu. İlk uçağı Piper Cheyenne idi. Sonrasında Falcon 20 ve ardında Falcon 50 uçağını aldı. Falcon 50 uçağını gene karıştığı vakalar sebebiyle cezaevine girinceye kadar kullandı. Hâlâ anlatırlar, kendi köyünün, zeytin bahçelerinin üstünden pilotuna alçak uçuş yaptırması dilden dile anlatılır. Cezaevinden çıktıktan sonrasında neredeyse 15 yıldan fazla uçağı olmadı. Fakat geçtiğimiz Yıl Dinçkök ailesinin Falcon 900LX uçağına talip oldu. Görüşmeler sonunda tayyare ve AK Havacılık şirketi Erol Evcil’e geçti. Firmanın başına da daha evvelde tanımış olduğu teknisyeni genel müdür olarak atadı. Erol Evcil tekrardan karıştığı vakalar sebebiyle tutuklanırken, uçağına da devlet el koydu.  Mahkemelerden sonrasında uçağın satışa çıkarılacağı ya da TMSF portföyün de işletileceği iddiaları netlik kazanmadı.
PİLOTLARLA SÖZLEŞME EN AZ 5 YIL
Dünyanın büyük bölümünde havayolu uçuşları hâlâ 2019 yoğunluğuna ulaşmadı. Sadece her geçen gün birçok havayolu şirketi yeni seferlerini devreye alıyor. Büyük olasılıkla dünyanın büyük bölümündeki havayolu şirketleri 2019 uçuş sayılarına bu yol sonlarına doğru ulaşacaklar. Bu durumda tekrardan dünyada pilot problemi yaşanmaya başladı. Pilotların firmalar içinde süratli geçişlerini önlemek için birçok havayolu işe alımlarda minimum 5 senelik anlaşmalar yapıyorlar. Bazı firmalar halen filolarında uçan yabancı pilotların bile sözleşmelerini tekrardan düzenleyip, 5 yıl şartını sözleşmelere ekliyorlar. Sözleşme süresinde ilkin ayrılan pilotlar içinde ciddi para cezası şartları konuyor.

Son Dakika Haberler