Bakanlardan 10 Numara’ya çıkarma! Johnson’a çekilme baskısı

06.07.2022 21:05 Haber Deposu: İHA İngiltere’de bakanlar ve milletvekilleri birer birer çekilme ederken, bakanlar, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a çekilme baskısı yapmak suretiyle başkent Londra’daki Downig Caddesi’ndeki Başbakanlık Ofisi’ne gitti. İngiltere basınında yer edinen haberlere nazaran, Johnson’a gitmesi için baskı meydana getirecek olan bakanlar içinde, dün yeni Maliye Bakanı olarak atanan Nadhim Zahawi, İçişleri Bakanı Priti Patel, Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, İş Bakanı Kwasi Kwarteng, Galler Bakanı Simon Hart, Şimal İrlanda Bakanı Brandon Lewis, Internasyonal Tecim Bakanı Anne-Marie Trevelyan’ın yer almış olduğu bildirildi. Bakanların, Johnson ile Başbakanlık görevinden istifasını görüşmeyi bekledikleri açıklandı.
“Başbakan olmaya devam edeceğim” Johnson, hükümette art arda gelen 30’dan fazla istifadan sonrasında, Başbakanlık görevine devam edeceği mevzusunda ısrar etti. İrtibat Komitesinde ifade veren Johnson, çekilme mevzusunda ne düşündüğü sorusuna karşılık yapmış olduğu açıklamada, “Seçilmiş olduğum işe devam edeceğim ve bunu halletmeye devam edeceğimi size söylemekten mutluluk duyuyorum” dedi.
Johnson, “yarın gene başbakan olmaya devam edeceğini” söylerken, kendine yöneltilen çekilme baskılarını geçim krizi ve Ukrayna’daki harp hakkında konuşarak cevapladı. Johnson, “İnsanların maruz kalmış olduğu baskılara ve hükümetin bu tür önceliklere odaklanması gerekiyor. Bizim yaptığımız da bu. 80 yılı aşkın süredir Avrupa’nın en büyük savaşıyla ilgileniyorum ve bundan uzaklaşmanın iyi mi bir mesuliyet olacağını anlayamıyorum” dedi.
Komitedeki görüşme süresince sorgulanan Johnson, bilhassa muhalefetteki İşçi Partisi milletvekilleri tarafınca eleştirildi. Milletvekilleri Johnson’a “iktidarda kalmasının gülünç bulunduğunu” ve “görevden ayrılmasının ülke çıkarına olacağını” söylemiş oldu.
İstifa sayısı artmaya devam ediyor
Dün akşam Sıhhat Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın istifasıyla beraber süregelen kriz şu ana kadar 31 bakan ve milletvekilinin çekilme etmesine niçin oldu. Johnson’ın yönetimine duyulan “güvensizlik” sebebiyle meydana getirilen istifalar son 24 saat içerinde gerçekleşti. İngiltere basınına nazaran, Hükümetin ortalama 5’te 1’inin şu ana kadar çekilme etmiş olduğu bildirildi.
Partygate
İngiltere Başbakanı Johnson, 2020 ve 2021 yıllarında Covid-19 kısıtlamaları esnasında uygulanan kuralları ihlal ettiğinin ortaya çıkmasından sonrasında hem lideri olduğu Tutucu Parti tarafınca hem de karşıcılık liderleri ve halk tarafınca eleştirilmişti. Johnson, “Partygate Skandalı” olarak adlandırılan bir soruşturmada kendi hükümetinin yürürlüğe koyduğu engelleme kurallarını açıkça ihlal etmiş olduğu ortaya çıktıktan sonrasında lideri olduğu Tutucu Parti milletvekilleri tarafınca haziran ayında “itimat oylamasına” doğal olarak tutulmuştu. 359 Tutucu Parti milletvekili arasından 148’i Johnson’a güvenmedikleri yönünde oy kullanırken, 211’i ise Johnson lehine oy kullanarak Johnson’ın Başbakanlık görevine devam etmesi icap ettiğini savunmuştu.

Son Dakika Haberler