Bayramda “kırmızı et tüketiminde abartıya kaçmayın” uyarısı

06.07.2022 12:40 Haber Deposu: İHA Beslenme ve Rejim Uzmanı Temel, Kurban Bayramı öncesinde bilhassa kronik rahatsızlığı olanlara, yüksek risk grubunda yer alanlara uyarılarda bulunmuş oldu. Bayramda kırmızı et tüketiminin sıklığı ve miktarının arttığını belirten Temel, “Bu yüzden kalp-damar hastaları, diyabet, hipertansiyon ve böbrek hastaları risk altındadır. Alınması ihtiyaç duyulan önlemlerin hepimiz için geçerli olduğu unutulmayıp Kurban Bayramında da sıhhatli beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve gıda gruplarının dengeli dağılımına devamlı itina gösterilmelidir” diye konuştu.
Kırmızı etin averaj yağ içinde ne olduğu yüzde 20
Kavurmanın, Kurban Bayramının vazgeçilmezleri içinde bulunduğunu da hatırlatan diyetisyen Temel, sıhhatli pişirme yöntemlerine de değindi. Anane haline gelen kavurmanın içine kuyruk yağı yada tereyağı eklenmeden kısık ateşte kendi suyu ile pişirilmesi icap ettiğini kaydeden Temel, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içerikleri yüksektir. Görünür yağlar ayrılsa dahi kırmızı etin averaj yağ içinde ne olduğu yüzde 20’dir. Yağlı et tüketimi ile beraber kan yağlarında ve ürik asit düzeyinde artış yaşanabilmektedir. Bu yüzden kırmızı et tüketiminde sıklık ve miktar azaltılıp haşlama öncelikli olmak kaydıyla, fırınlama, ızgara yada sebzelerle beraber tencerede pişirme şekilleri kullanılarak pişirilmesi daha uygundur. Kavurma ve kırmızı et öğle öğününde tüketilmeli, akşam öğününde ise sebze, baklagiller benzer biçimde posa içinde ne olduğu yüksek yemekler tercih edilmelidir.”
Öte taraftan Temel, bayram günü kesilen hayvan etinin dinlendirilmeden tüketildiğine dikkat çekti. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertliğin hem pişirmede hem de sindirimde güçlük oluşturduğunu kaydeden Temel, bunun midede şişkinlik, hazımsızlık benzer biçimde sıkıntılara niçin olabileceğini açıkladı.
Temel, bilhassa mide hastalıkları çeken kişilere eti 24 saat bekletilmeden tüketmemeleri uyarısında bulunmuş oldu. Etin mangalda ateşe yakın pişirilmesinin kanserojen öğelerin oluşumuna niçin olacağını da vurgulayan Temel, uyarılarını şu şekilde sürdürdü:
“Bu şekilde pişirme etteki B1, B12, folik asit benzer biçimde vitaminlerin yitirilmesine da neden olur. Bu yüzden mangal planınız var ise etler alevden 15 santimetre uzakta ve kömürler, kor halini aldıktan sonrasında pişirilmelidir. Yoğun et tüketiminin vücutta oluşturacağı toksin tesirini azaltmak için kesinlikle yanında bolca oranda C vitamininden varlıklı mevsim yada çoban salatası yada taze nane-maydanoz yemelisiniz. Gözleriniz Bayram etsin, mideniz değil.”

Son Dakika Haberler