Besin zehirlenmeleri sıcaklıkların yükselmesiyle beraber yazın artıyor

05.07.2022 21:16 Haber Deposu: İHA Besinler aracılığı ile insan organizmasına taşınan bakteri, virüs, parazit, toksin ve kimyasal maddeler gıda zehirlenmelerine niçin olabiliyor. Artan sıcaklıkların etkisiyle beraber yazları görülen gıda zehirlenmesi vakaları ciddi oranda artıyor. Diyetisyeni Gültaç Dayı Çamır, gıda zehirlenmelerine sebep olan dört bakteri çeşidi bulunduğunu söylüyor. Bunlardan ilki, en oldukça görülen bakteri çeşidinin “stafilokok”. Bu bakterinin et, süt, süt ürünlerinde ve iyi yıkanmamış malzemelerden meydana getirilen salatalarda ortaya çıktığını ifade eden Gültaç Dayı Çamır, bakterili gıda alındıktan iki yada üç saat sonrasında zehirlenme belirtilerin başladığını ve vücutta kusma reaksiyonunun görüldüğünü söylemiş oldu.
Bakteriler ölümcül zehirlenmelere niçin olabiliyor Et, süt ve salatanın niçin olduğu gıda zehirlenmelerinde en oldukça görülen bir öteki bakteri türünün “shigella” bulunduğunu söyleyen Diyetisyen Gültaç Dayı Çamır, bu bakterinin niçin olduğu zehirlenmelerde belirtilerin ortaya çıkma süresinin bir yada iki gün bulunduğunu belirtti. Gültaç Dayı Çamır, “Bu bakteri bulantı, kusma, ateş, kramplar, karın ağrıları ve dışkıda kan şeklindeki emareler ile görülür” diyor. En ciddi ve ölümcül gıda zehirlenmesine yol açan bakterilerden biri de “clostridium botilinum”. Bu bakteri konservelerde, ette, sebze ve meyvede bulunabiliyor.
Gültaç Dayı Çamır, “Bu bakteri nüzul yapabilir, solunumu engelleyebilir ve ölümle sonuçlanabilir” dedi. Et tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler Ilk olarak fiyatı düşük diye iyi mi ve nerden geldiği belli olmayan bununla birlikte da iyi mi muhafaza edilmiş olduğu bilinmeyen, denetlenmemiş ve de açık bir halde tezgahlarda satılan ürünlerin kesinlikle satın alınmaması icap ettiğini söyleyen Diyetisyen Gültaç Dayı Çamır, et tüketecek kişilerin etleri standartlara uygun şekilde işletilen şarküterilerden alması icap ettiğini belirtti. Güvenilir markaların paketli ürünlerinin de alınabileceğini söyleyen Diyetisyen Gültaç Dayı, “Paketli ürün alırken de paketin hasar görmediğinden güvenli olun. Ne olursa olsun etiket okuma alışkanlığı edinin. Üstünde yazılı olan üretim ve son tüketim tarihlerini deneyin. Hayvanlardan geçebilecek hastalıklar sebebiyle sütü kesinlikle pişmeden tüketmeyin” ifadesini kullandı. Gıdaları koruma önerileri Besinlerin bozulmasını önlemek için en ergonomik yöntemin buzdolabında yada dondurucuda saklamak bulunduğunu söyleyen Diyetisyen Gültaç Dayı Çamır, pişmiş besinlerin derhal tüketilmeyecek ise iki saat içinde buzdolabına konulması icap ettiğini söylemiş oldu. Buzdolabında olan ve tüketilmesi için çıkarılacak yemeğin, yetmiş aşama üstünde ısıtılması icap ettiğini söyleyen Gültaç Dayı Çamır, aynı yemeğin yeniden yeniden ısıtılmaması icap ettiğini söylemiş oldu.
Çamır, “Dondurucudan çıkardığınız gıdaları çözüldükten sonrasında yeniden buzluğa koymayın. Pişmiş yiyeceklerle pişmeden yiyeceklerin birbirine temasından kaçının. Kişisel hijyeninize dikkat edin. Gıda hazırlığını icra eden bireylerin ellerini kesinlikle sabunla minimum iki dakika yıkamaları gıda zehirlenmelerini önlemek açısından önemlidir. Ek olarak elinde kesikler yada açık yaralar bulunan kişilerin kesinlikle gıda hazırlığı yapmamaları, mecburi durumlarda ise bu yaraların hiçbir koşulda besinlerle temas etmeyecek şekilde sararak kesinlikle eldiven kullanmaları gerekmektedir” açıklamasını yapmış oldu.
Sebze ve meyveler iyice yıkandıktan sonrasında tüketilmeli Bilhassa kişilerin pişmeden et, yumurta yada kümes hayvanları benzer biçimde gıdaları hazırladıktan sonrasında ellerini kesinlikle iyice yıkaması icap ettiğini söyleyen Çamır, bu tür riskli besinler ile pişirilmeden tüketilecek sebze ve meyveleri hazırlarken ayrı doğrama tahtası ve bıçakların kullanılması icap ettiğini söylemiş oldu. Çamır sözlerine şöyleki devam etti: “Sebze ve meyveler iyice yıkandıktan sonrasında tüketilmelidir. Besinlerinizin iyi piştiğinden güvenli olun. Kafi süre ve sıcaklıkta pişmeyen yiyecekler zararı olan bakterilerin sindirim sistemine taşınmasına yol açabilir. İshal ve kusma durumunda kesinlikle dinlenmeli ve temiz su, ayran, maden suyu, şekersiz çay ile sıvı alımınızı artırmalısınız. İshaliniz var ise; pirinç lapası, yoğurt, muz, şeftali, haşlanmış patates tüketmelisiniz.”

Son Dakika Haberler