Bu emareler Hashimoto olduğunuzu gösteriyor olabilir

Hashimoto hastalığı, bağışıklık sistemimizin boyunumuzda yer edinen tiroid bezine saldırması ile ortaya çıkan bir hastalık. Bu durum tiroid bezinin iltihaplanmasına ve uzun dönemde yeterince tiroid hormonu salgılanamamasına (hipotiroidizm) niçin oluyor. Tiroid bezi boynumuzda yer edinen ve kalkan şeklinde hormon salgılayan bir doku. Bu doku tiroid hormonları olan T3 ve T4 hormonlarının yapılıp, salgılandığı yer. Bu hormonların salgılanmasını denetim eden TSH (tiroid stimülan hormon) adını verdiğimiz hormon ise beyinde hipofiz bezinden salgılanarak, tiroid bezinin tiroid hormonu üretmesini sağlıyor.
Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çetin Altunal’ın verdiği bilgilere nazaran tiroid bezinin birçok hastalığı mevcut. Tiroid bezinin azca emek vermesi, fazlaca emek vermesi, tiroid bezinde hormon salgılayan ya da salgılamayan nodüller oluşması ihtimaller içinde hastalıklar içinde. Haşimoto hastalığı da tiroid bezinin azca çalışmasına yol açan ve en sık görülen hastalık. Hashimoto hastalığı, “kronik lenfosittik tiroidit” olarak da biliniyor. Tiroid hormonu azlığının (hipotiroidizm) en sık sebebi de Hashimoto hastalığı. Ilk olarak orta yaşlı hanımefendileri etkilese de her yaşlarındaki hanım ya da erkekte görülebiliyor. HASHİMOTO HASTALIĞI SEMPTOMLARI Hashimoto hastalığı, çoğu zaman seneler içinde ilerleyerek tiroid bezi hasarına ve tiroid hormonu azlığına niçin oluyor. Ortaya çıkan emareler tiroid hormonu yetersizliğine bağlı olarak (hipotiroidizm) ortaya çıkıyor.
HalsizlikYorgunlukKabızlıkCiltte kalınlaşmaSaçlarda dökülmeÇabuk üşümeDepresyonTırnak kırılmasıDilde büyümeKilo almaUnutkanlıkÂdet düzensizliğiBu belirtilerden bazılarına sahipseniz tiroid fonksiyon testlerinize baktırmanız yararlı olabilir. Hipotiroidizm fark edilmezse zaman içinde tiroid bezi hormon salgılaması yönünde daha fazlaca uyarılacaktır ve bu yüzden tiroid bezi büyüyecektir. Tiroid bezinin büyümesi boynunuzun kalınca görünmesine niçin olabilir. Ek olarak tiroid bezi büyüdüğünde yiyecek borusu ve nefes borusuna baskı yaparak yutkunmada güçlük yada nefes darlığına niçin olabilir.HASHİMOTO HASTALIĞI RİSK FAKTÖRLERİ Cinsiyet: Hanımefendilerin Hashimoto hastalığına yakalanma riski fazlaca daha yüksektir.Yaş: Hashimoto hastalığı daha fazlaca orta yaşta ortaya çıkar.Kalıtım: Ailenizde Hashimoto ya da öteki otoimmün hastalıklar mevcutsa, risk daha fazladır.Işınım maruziyeti: Aşırı düzeyde çevresel radyasyona maruziyet
HASHİMOTO HASTALIĞI TEDAVİSİ
Hashimoto Hastalığı’nın tedavisi bir tek takip ya da ilaç kullanımını içerebilir. Hormon eksikliği düşündürecek bir bulgunuz yoksa ve tiroid beziniz düzgüsel çalışıyorsa, doktorunuz bir tek takip edeni kafi bulabilir. Lüzumlu durumlarda bileşik tiroid hormonu olan levotiroksin, beslenme değişimleri, kilo verimi, vitamin ya da mineral destekleri önerilebilir.
Doktorunuz levotiroksin başlanmasını uygun görürse, 6-8 haftalık periyotlarla hormon dengeniz oluşana kadar kontroller önerebilir. Eğer kalp hastalıklarınız ve aşırı hipotiroidiniz var ise hormon dengenizin sağlanması daha yavaş planlanabilir, aksi taktirde kalp hastalıklarının kötüleşme riski artabilir. Ek olarak aşırı dozda levotiroksin kemik mineral yitirilmesine ve osteoporoza niçin olabilir. Uygun doz aralığında kullanıldığında levotiroksine bağlı neredeyse asla yan tesir görülmez.
Doktorunuzun önerilmiş olduğu ilacı, önerilmiş olduğu dozda unutmadan hergün kullanmanız oldukça önemlidir. Bazı ilaçlar levotiroksin ile etkileşebileceği için kullanacağınız ek ilaçları ne olursa olsun doktorunuzla paylaşmalısınız.
Hashimoto hastalığı ve öteki tiroid hastalıkları doğru yönetildiğinde, yaşam kalitenizi etkilemeden denetim altında tutulabilir.

Son Dakika Haberler