Burak Özçivit’in yargılandığı davada karar

05.07.2022 15:50 Haber Deposu: DHA  
Avukat Yunus Gümüş, önceki beyanlarını yine ettiğini belirterek “Tüm taraflarca kabul edilen bu vakayla ilgili 150 kişinin tanıklığı vardır. Sanığın suçu sabittir, bu yüzden cezalandırılmasını talep ederiz” dedi.
Avukat Serkan Toper ise mağdurların beyanları ile tanıkların beyanlarının tutarsız bulunduğunu iddia ederek “150 kişinin gözlerine bakarak sövgü edilmiş olduğu iddiası yaşamın olağan akışına aykırıdır” diyerek Özçivit’in beraat etmesini talep etti.
 
Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Burak Özçivit’in “Hakaret” suçundan ilkin 3 bin lira adli para cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Sanığın daha ilkin kasıtlı suçtan mahkumiyetinin olmadığını ve dosyaya yansıyan negatif davranışların bulunmadığını dikkate alan mahkeme, sanığın tekrardan kabahat işlemeyeceği mevzusunda mahkemece pozitif yönde kanaat oluşturulduğunu belirtti. Mahkeme, bu gerekçelerle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. İDDİANAMEDEN
Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Burak Özçivit ‘şüpheli’ sıfatıyla yer aldı. İddianamede Mehmet K., Turgay A., Atakan Ö. ve Okan Ş.’nin Beykoz Riva’da çekimleri meydana getirilen ‘Müessese Osman’ isminde dizide set çalışanları olarak yer almış olduğu açıklandı.
Vaka günü olan 8 Aralık 2020’de dizinin başrol oyuncusu Burak Özçivit’in bulunmuş olduğu çadırdan çıkarak şikayetçilere sövgü ve hakaret içerikli sözler söylediği kaydedildi. Şikayetçilerin şahit olarak gösterdiği kişilerin vakası doğruladıkları anlatılan iddianamede, şüpheli Burak Özçivit’in şahit olarak gösterdiği kişilerin ise olayın yaşanmağını söyledikleri vurgulandı.
İddianamenin değerlendirme kısmında ise “Bahse mevzu vakaya ilişkin karşılıklı şahit beyanları olduğu görülmekte ise tüm soruşturma evrakı beraber değerlendirildiğinde şüphelinin üstüne atılı suçu işlediğine dair hakkında kamu davası açmaya kafi şüphelinin hasıl olduğu” ifadeleri kullanıldı.
Söz mevzusu suçun uzlaşmaya doğal olarak olduğu, dosyanın uzlaştırmacıya göndermiş olduğu fakat tarafların uzlaşamadığı da iddianamede açıklandı.
İddianamede tutuksuz şüpheli Burak Özçivit’in “Zincirleme şekilde açıkca hakaret” suçundan 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyordu. 

Son Dakika Haberler