Emzirirken sütü artıran besinler – Sıhhat Haberleri

Diyetin kelime anlamı beslenmedir, gıda kısıtlaması anlamına gelmez. Bilhassa emzirme döneminde bebeğinizin ve sizin sağlığınızı koruyacak, sütünüzü arttıracak, bebeğinizin kilo alımını sağlayacak gıda içerikleri ve yağ yakıcı yiyeceklerle beslenme programınızı hazırlarız. Ek olarak bu dönem hayatınızda metabolizmanızın en süratli olduğu dönemdir. Emzirmek, her gün 1 saat yürüyüş yapmak kadar kalori harcatır. Bundan dolayı doya doya kilo vereceğiniz bir dönemdir. Dolayısıyla fazla kilolarınız var ise emzirirken diyetisyene başvurmak en doğru karar.
SÜT ARTTIRAN TATLI İSTEĞİNİ AZALTAN YİYECEKLER
HURMA: Sütünüzü getiren hormon oksitosin hormonudur. Oksitosin hormonunu salgılatan faktörler içinde hurma birinci sırada yer alır. Sütün memeye inmesini sağlamasının yanında lif, potasyum, B grubu vitaminlerini de içermesi açısından emziren anneler için mühim bir yiyecektir. Sabah ile öğle arasındaki ara öğünde 2 tane gün içindeki tatlı istediğini azaltır, akşam ara öğünde süt ile beraber 2 tane hurma gece yemelerinin önüne geçer. Miktarlar annenin ağırlığına ve emzirme sıklığına göre farklılık gösterir.KEÇİBOYNUZU ve UNU: Keçiboynuzunun bir porsiyonu 25g’dır. Bu miktar averaj 2 tane keçiboynuzu anlamına gelir ve 1 orta boy elma kadar kalori ihtiva eder. Bir porsiyon keçi boynuzu emziren bir annenin günlük kalsiyum ihtiyacının ortalama 3’te 1’ini karşılar. Meydana getirilen çalışmalarda annenin kalsiyum ihtiyacının karşılanması oranı ile süt verimi ve miktarı içinde doğru orantı tespit edilmiştir. Kısaca anne ihtiyacı kadar kalsiyum tüketmezse süt miktarında ve bebeğinin kalsiyum miktarında düşüş olacaktır. Bilhassa inek sütü alerjisi olan bebeklerde annelerin tüketebileceği güzel bir alternatiftir. İki tane keçiboynuzu 1 su bardağı süt yada yoğurt kadar kalsiyum ihtiva eder. Lif içinde ne olduğu, kabızlık problemi olan anneler için kurtarıcıdır. Kalsiyum içinde ne olduğunun yanında iyi bir selenyum ve potasyum deposudur. Bu da doğum sonrası vücut toparlamalarında oldukça etkilidir.
TAHİN: Gıda ögeleri içinde sindirimi en zor grup yağlardır. Tahin susamdan elde edilir, susam da iyi bir doymamış yağ deposudur. Tok tutması yanında bir tek 3-4 tatlı kaşığı tahin de günlük kalsiyum ihtiyacının çeyreğini karşılayabilir. Bunun yanında aynı miktarlar emziren annenin günlük magnezyum ihtiyacının da 5’te biri kadarını karşılar. Magnezyum da kalsiyum şeklinde süt miktarında ve bebeğin gelişiminde (bilhassa beyin gelişimi) etkilidir. Hem kalsiyum hem de magnezyum yağ yakımında da oldukça mühim minerallerdir.
BADEM, CEVİZ, FINDIK, FISTIK, KABAK ÇEKİRDEĞİ: Bilhassa yer fıstığı protein açısından varlıklı oluşu ile tokluk süresi daha uzundur, yağ yakıcı özelliği ise öteki kuruyemişlere gore daha fazladır. Anne kendini ne kadar tok hissederse kan şekeri o denli tertipli olacak süt miktarı aynı oranda artacaktır. Kuruyemişler, çinko, magnezyum, doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Bundan dolayı emziren annenin günlük beslenmesinde eğer olmazsa olmazlardandır.
Tüm bu saydıklarım anne sütünü arttırıp, kilo verdirirken bununla birlikte da kalorisi yüksek yiyeceklerdir. Daima söylediğimiz şeklinde beslenme kişiye özeldir, her kişinin kalori ve gıda ögesi ihtiyacı farklıdır. Kafi oranda alınan gıda özelliği ne olursa olsun kilo aldırmayacaktır.

Son Dakika Haberler