En eski atalarımıza ilişik fosiller düşünülenden ‘bir milyon yıl daha yaşlı’

03.07.2022 11:45 Haber Deposu: BBC Türkçe Kadın Ples adında olan mağara hanımına ilişik fosiller, İnsanlığın Beşiği diye malum Cenup Afrika’daki mağaralarda gömülüydü.
Modern kontrol şekilleri, ilk insanların 3,4 ila 3,7 milyon yıl ilkin dünyada dolaşmaya başladığını gösteriyor.
Bu yeni takvim, insan evrimine dair detayları tekrardan şekillendirebilir.
Bununla beraber, atalarımızın ilk insanlara evrimi için birden fazlaca yol olduğu anlamına geliyor.
Biliminsanları senelerce, Johannesburg civarlarındaki Sterkfontein mağaralarında bulunan Australopithecus africanus’un, 2,6 milyon yıldan daha genç bulunduğunu düşündü.
Mağarada, dünyanın her yerinden daha fazlaca ilk insan kalıntıları bulunmuş oldu. Buna, 1947’de bulunan ve Kadın Ples lakabı verilen neredeyse tam kafatası da dahil.
Smithsonian Müzesi’ne bakılırsa iki eli üstünde yürüyen tür, çağdaş insanlara kıyasla fazlaca daha kısaydı. Adamların averaj boyu 138 santim, hanımefendilerin ise 115 santimdi.
Sadece yeni radyoaktif tarihleme teknikleriyle Kadın Ples’in ve çevresinde bulunan kalıntıların, düşünülenden bir milyon yıl daha eski oldukları tespit edildi.
Araştırmacılar, fosillerin etrafındaki çökeltide bulunan, mağaraya düşmeden ilkin kozmik ışınlara maruz kalan taşlarda oluşan ender bir izotopu kontrol ediyor.

Daha ilkin Australopithecus africanus’un, 2,2 milyon yıl ilkin esasen dünyada dolaşan insanoğlunun atası homo genus’a evrilmek için fazlaca genç olduğu düşünülüyordu.
Bu yeni bulgularla, evrimsel süreçteki bir milyon senelik boşluk doldu ve Kadın Ples ve ilişik olduğu türün ilk insanların atası olma ihtimali hayata merhaba dedi.
Netice olarak, Afrika’da bulunan 3,2 milyon yaşındaki Australopithecus afarensis türündeki maymunsu Lucy ile aynı dönemlerde dünyada yaşayan türlerin fazlaca uzun süredir ilk insanların atası olduğuna inanılıyordu.
Uzmanlar bu yenilenen takvimle, iki türün etkileşime girip, üremiş olabileceğini ve insanların nereden geldiğine dair resmin karmaşıklaştığını söylüyor. Ek olarak, tek bir evrim hattından gelmemiş olabileceğimizi vurguluyorlar.
Çalışmaya katılan Fransız uzman Laurent Bruxelles “Doğrusu aile ağacımız bir çalılık şeklinde” dedi.

Son Dakika Haberler