Fatma Girik’in miras davası! ‘Günay Girik’i mirasından yoksun bırakmak istemiş’

07.07.2022 21:02 Haber Deposu: DHA Yeşilçam’ın efsaneleşmiş oyuncusu ve eski siyasetçi Fatma Girik, 24 Ocak’ta tedavi görmüş olduğu hastanede yaşamını yitirdi. Girik’in cenazesi Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaşam arkadaşı Memduh Ün’ün yanına defnedildi. Girik’in ölümünün peşinden vasiyet tartışmaları gündeme geldi. Fatma Girik, 2018 senesinde hazırladığı vasiyetnamede mirasını yeğeni Fatma Ahu Turanlı ve kız kardeşi Müesser Girik’e eşit hisseler halinde bıraktı. Ek olarak vasiyetnamede, kardeşi Günay Girik’in 2 çocuğuna, yetiştirme yurdundan koruyucu ailesi olarak almış olduğu Ahu Aşkar’a, evde çalışan yardımcılar olmak suretiyle toplam 5 kişiye de malvarlığından, belli miktarlarda para bıraktı. Günay Girik ise vasiyetnamenin hazırlandığı dönemde Fatma Girik’in akıl sağlığının yerinde olmadığı nedeni öne sürülerek dava açtı. Davayla beraber Günay Girik’in, Ahu Turanlı’ya yönelik karalama kampanyası başlattığını iddia eden Turanlı ve Müesser Girik’in avukatlarından Durağan(durgun) Emekdar ve Fiil Pektaş basın açıklaması yapmış oldu.
‘FATMA GİRİK ÖLMEDEN ÖNCE VASİYETNAME HAZIRLATTI’ Fatma Girik’in 2018 senesinde vasiyetname hazırladığını söyleyen Avukat Durağan(durgun) Emekdar, “Bugüne dek Günay Girik’in, müvekkilim Fatma Ahu Turanlı’ya karşı başlatmış olduğu karalama kampanyası ile yalan beyanlarına ve iftiralarına karşı bir yanıt verme ihtiyacı duymadık. Sadece, Günay Girik’in açmış olduğu vasiyetnamenin iptaline ilişkin dava sonrası yapmış olduğu, gerçeklikten uzak ve kara çalma niteliğindeki açıklamaları ve iddiaları sebebiyle, bu basın açıklamasını yapmak zorunda kaldık. Bilinmiş olduğu suretiyle; Fatma Girik, 2018 senesinde, tüm detaylarını en ince ayrıntısına kadar düşünüp, tarttıktan sonrasında verdiği kararla bir vasiyetname hazırlayıp bırakmıştır. Günay Girik, bu vasiyetnamenin hazırlandığı günlerde Fatma Girik’in akıl sağlığı ile ilgili şüpheler bulunduğunu iddia etmiştir. Oysa ki aynı Günay Girik söz mevzusu vasiyetnamenin hazırlanmasından 4 yıl sonrasında, merhumun vefat etmiş olduğu gün, TV ekranlarında verdiği röportajlarda ısrarla ‘ablamın hiçbir şeyi yoktu, bir tek yürümekte güçlük çekiyordu onun haricinde hiçbir sıhhat problemi yoktu’ şeklinde kamuoyunun hafızalarında tazeliğini korumuş olan beyanlarda bulunmuştur. Her iki iddia da Günay Girik’e ilişkin olup, birbiriyle çelişen iddialardır. Vasiyetin tanzimi usul ve esas açısından tümüyle yasal mevzuata uygun olarak titizlikle ve en ince detaya kadar gözetilerek gerçekleştirilmiş olup Fatma Girik, 2018 senesinde, 2 şahit eşliğinde, devlet hastanesinden sıhhat raporu alarak noter kanalıyla bu vasiyetnameyi bırakmıştır. O tarihlerde tüm yakın çevresine bir vasiyetname bırakmak istediğinden bahseden Fatma hanım vasiyetnameyi bırakmadan ilkin de tanımış olduğu avukatlardan ne yapması ve iyi mi yapması gerektiği hususlarında hukuki mütalaa almıştır” dedi.
‘GÜNAY GİRİK’İ MİRASINDAN YOKSUN BIRAKMAK İSTEMİŞ’
Avukat Emekdar, “Vasiyetnamenin hazırlandığı dönemde Fatma Girik, vasiyetnamenin aslolan amacının Günay Girik’i mirasından yoksun bırakmak bulunduğunu, yakın arkadaşlarına ve yakın akrabalarına anlatmıştır. Zira bu mevzuya ilişkin mahkeme huzurunda dinleteceğimiz tanıklar, iddiamızı doğrulayacaktır. Fatma Girik hanım, bu mevzuyu uzun bir süre süresince, her boyutu ile düşünüp değerlendirdikten ve etrafındakilerle istişare ettikten sonrasında vasiyetnamesini hazırlayarak Günay beyi mirasından yoksun bırakma sonucu almıştır. Dolayısıyla Günay Bey’in iddia etmiş olduğu şeklinde, vasiyetnamenin yeğeni Fatma Ahu Turanlı’nın baskısı ile hazırlanması asla söz mevzusu olmayıp, tamamen kendi talep ve arzusuyla ve titiz bir değerlendirmenin sonucunda tüm detaylar göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Ek olarak müvekkilim Ahu hanım, vasiyetname bırakıldığı dönemde İstanbul’da olup sürece hiçbir şekilde dahil olmamıştır. Bu iddiamızın gerçekliği de mahkemeye sunacağımız deliller ve dinleteceğimiz tanıklar ile doğrulanacaktır” ifadelerini kullandı.
‘GERÇEK DIŞI BEYANLARDA BULUNULMAKTADIR’
Günay Girik’in iddialarıyla ilgili Av. Emekdar şu ifadeleri kullandı:
“Günay Bey’in iddiası; mirasın büyük bir bölümünün müvekkilim Ahu Turanlı’ya bırakıldığı yönündedir. Burada dikkat çekmek istediğimiz husus şudur; ortada resmi olarak noter tarafınca düzenlenmiş ve mahkemece açılmış olan bir vasiyetname bulunmaktadır. Bu mevzuyla ilgili bile karşı tarafça meydana getirilen açıklamalarda, kamuoyunu yanıltacak şekilde gerçek dışı beyanlarda bulunulmaktadır. Mirasın büyük bir bölümünün Fatma Ahu Turanlı’ya bırakıldığı yönündeki iddia gerçeği yansıtmamaktadır. Fatma Girik, söz mevzusu vasiyetname ile adına kayıtlı olan gayrimenkulleri, yeğeni Fatma Ahu Turanlı ve kız kardeşi Müesser Girik’e eşit hisseler halinde bırakmıştır. Ek olarak vasiyetnamede, Günay Girik’in 2 çocuğuna, yetiştirme yurdundan koruyucu aile olarak almış olduğu Ahu Aşkar’a, hatta evde çalışan yardımcılar olmak suretiyle toplam 5 kişiye de malvarlığından, belli miktarlarda para bırakmıştır. Fakat Günay Girik’in adı vasiyetnamede geçmemektedir. Bu içerik de yukarıda ifade ettiğimiz şeklinde Fatma hanımın sağlığında bilgili bir halde almış olduğu karar ile Günay beyi mirasından yoksun bırakmak istediğini ve bunun için bu şekilde bir vasiyetname hazırladığını açıkça ortaya koymaktadır.”

Son Dakika Haberler