Hirschsprung hastalığı tedavi edilebilir mi?

“Hirschsprung hastalığı” yada “barsak felci”, olan bebekler doğumu takiben, dışkı yapmada zorlanma yaşarlar. Doğru müdahale erken planlanmazsa, bunun ciddi neticeleri olabilir.
Hirschsprung hastalığı yavaş yavaş kalınca barsağın anormal şekilde büyümesine genişlemesine niçin olur. Bunun sebebi, rektumun dışkıyı anüsten dışarı itecek kadar kuvvetli ve hareketli olmamasıdır. Prematüre bebeklerde ender olmakla beraber, Hirschsprung hastalığı yenidoğanlarda kalınca barsak tıkanıklığı sebeplerinin yüzde 33’ünden mesuldür.
Adam bebeklerde daha yaygın olarak görülür
Kati sebebi bilinmemekle beraber, Hirschsprung hastalığı, barsağın alt kısmında, bilhassa kalınca barsakta belirli sinir hücrelerinin doğuştan yokluğudur. Toplumda, barsak hareketlerinin olmaması problemi olan, boğum hareketlerini meydana getirecek barsağın belirli bir bölümünde sinir hücrelerinin olmaması problemi olarak bilinir. Erkeklerde kızlardan daha yaygındır. Barsak felcinin emareleri, doğumu takiben kaka yapamama, sadece fitil yada lavman benzer biçimde bir uyarı ile kaka yapmadır. Bu durum bebeğin yaşamının ilk birkaç gününde kimi zaman fazlaca şiddetli olabilse de kimi zaman kabızlık, barsak hareketlerini yapamama, şişkinlik ve doğum sonrası kusma şeklinde ortaya çıkabilir. Klasik semptomlara ve klinik emarelere ek olarak, Hirschsprung hastalığı değişik şekilde ortaya çıkabilir.
Bebeklerin doğumdan sonraki en geç 24-48 saat içinde mekonyum dediğimiz ilk kakasını yapması kısaca barsak hareketinin olması gerekir. Hirschsprung hastalığının ana semptomları, doğum sonrası erken dönemde kusma ve mekonyum yapamamadır. Yavrunuz ilk 24-48 saat içinde kusarsa ve barsakları hareketsizse, mümkün olan en kısa sürede klinik muayene yapılmalıdır. Barsak felcinin kati sebebi bilinmemekle beraber, genetik bir yatkınlık rol oynayabilir. Bu duruma bazı kalıtsal nörolojik problemler eşlik edebilir.
Emare ve tedavi şekilleri
Rektal muayeneden sonrasında, bebeklerde çoğu zaman patlayıcı tarzda kaka çıkışı olur. Kimi zaman yeni doğan bebekler hastalığa bağlı dışkı bile kusabilir. Su kaybı ve kilo kaybı da yaygındır. Yenidoğanların çoğunda kabızlık ve ishal de olabilir. Hastalığın kati tanısı rektal biyopsidir. Çoğunlukla karşılaşılan emareler ise;
– Yenidoğanlarda ilk işaretler içinde ilk dışkılamanın sorunlu olması dikkati çekmelidir,- Karın bölgesinde şişme, Kusma,- Uyarısız kaka yapmama.
Cerrahi tedavisi hakkında merak edilenler
Hirschsprung hastalığının tedavi yöntemi cerrahi ameliyattır. Barsak felci emareleri olan bebeklerde detaylı muayene ve ilaçlı barsak filmi planlanır. Tüm değerlendirmeler barsak felcini gösteriyorsa, ameliyat planlanmaktadır.
Günümüzde Hirschsprung hastalığı olan bebeklerin büyük çoğunluğu tek seferlik anal cerrahi ile tedavi edilebilmektedir. Tanı konulduktan derhal sonrasında cerrahi müdahale yapılmalıdır. Aksi halde barsak genişledikçe ameliyat zorlaşır ve hem de ameliyat olma olasılığı da daha da zorlaşır.
Gecikmiş cerrahi müdahale olan bebeklerde birden fazla ameliyat yapılması bebeğin sağlığını negatif etkileyebilir ve ebeveynlere ruhsal bir yük getirebilir. 2-3 saat devam eden başarıya ulaşmış cerrahi müdahalenin arkasından bebek 1 hafta içinde düzgüsel hayatına döner.
Hirschsprung hastalığı tekrarlamaz, sadece istisnalar olabilir. Kuramsal olarak yeniden olması pek ihtimaller içinde olmasa da, yaşamı tehdit eden ciddi problemler ortaya çıkabilir. Buna ek olarak tekrarlayan kabızlık atakları da görülebilir. Bu yüzden ameliyat sonrası uzun soluklu takiplere devam edilmelidir. Klinik muayene ve denetim sık aralıklarla ve ara vermeden yapılmalıdır.
Tedavi sonrası dikkat edilmesi gerekenler
Hirschsprung’u öteki kabızlık türlerinden ayıran bazı mühim emareler vardır. Kabızlık sonrasında ortaya çıkabilir, sadece barsak felci sebebiyle barsak hareketlerinin olmaması problemi yaşamın ilk gününden itibaren mevcuttur. Hirschsprung hastalığı kabızlık ile karıştırılmamalıdır. Kronik kabızlık problemi yaşayan kişiler, bolca sıvı, lifli gıdalar ve probiyotik içeren gıdaları bir süreliğine de olsa tüketerek bu probleminin üstesinden gelebilirler. Kimi zaman kabızlık, barsaktaki stresi azaltan egzersizlerle çözülebilir, sadece bunlar Hirschsprung hastalığı için etkili değildir. Kronik kabızlık için hastalar medikal tedaviye cevap verse de Hirschsprung hastalığı için tek çözüm cerrahi müdahaledir.

Son Dakika Haberler