İngiltere’de kriz büyüyor! Hükümetin 5’te 1’i çekilme etti

06.07.2022 18:46 Haber Deposu: İHA İngiltere’de dün Sıhhat Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın istifasının peşinden çekilme krizi devam ediyor. Ülkede dün akşamdan bu yana çekilme eden bakan ve milletvekili sayısı 31’e ulaştı. Art arda gelen istifalarda son olarak, Ulaştırma Bakanı Dışişleri Müsteşarı Rachel Maclean, Şimal İrlanda Parlamento Hususi Sekreteri Mark Logan, Kalkındırma Bakanlığı Parlamento Hususi Sekreteri Dubcan Baker, Avam Kamarası Lideri Hususi Sekreteri Fay Jones, Eğitim Parlamento Hususi Sekreteri David Johnsonton, Gömü Parlamento Hususi Sekreterleri Selanie Saxby ve Clarie Coutinho, İskan ve Topluluklar Dairesi Devlet Bakanı Kemi Badenoch, Eğitim Bakanlığı Parlamento Dışişleri Müsteşarı Alex Burghart, Dijital, Kültür Medya ve Spor Departmanı Devlet Bakanı Julia Lopez, İskan ve Topluluklar Departmanında Parlamento Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Neil O’Brien, İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Departmanı Parlamento Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Lee Rowley, Emek verme ve Emeklilik Bakanlığı Parlamento İstihdamdan Görevli Müsteşar Mims Davies istifalarını duyurdu.
   
“HÜKÜMETİN BU ŞEKİLDE İŞLEYEMEYECEĞİ GİDEREK DAHA AÇIK HALE GELDİ”
İstifa ettiklerini duyuran bakan ve milletvekillerinden 5’i İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a ortak bir çekilme mektubu ileterek, Johnson’a çekilme çağrısında bulunmuş oldu. Kemi Badenoch, Julia Lopez, Lee Rowley, Alex Burghart ve Neil O’Brien tarafınca yazılan ortak mektupta, “Hükümet üyesi olarak çekilme etmekten büyük üzüntü duyuyoruz. Yönetiminizde hizmet etmek bir onurdu ve ülkemize hizmet etmek için bizlere verdiğiniz fırsat için son aşama minnettarız. Bir nesildeki en zor görevi üstlendiniz. Sabrınıza, dayanıklılığınıza ve kalıcı iyimserliğinize büyük hayranlık duyuyoruz. Doğru aldığınız mühim kararlardan haklı olarak gurur duyabilirsiniz. Sadece, gün ışığına çıkan problemler ve bunların ele alınış biçimi göz önüne alındığında, hükümetin bu şekilde işleyemeyeceği giderek daha açık hale geldi. İyi niyetle, partinin ve ülkenin iyiliği için kenara çekilmenizi rica etmekteyiz” ifadeleri yer aldı.
 
 
HÜKÜMETİN 5’TE 1’İ SON 24 SAATTE İSTİFA ETTİ
Johnson’ın yönetimine duyulan “güvensizlik” sebebiyle meydana getirilen istifalar son 24 saat içerinde gerçekleşti. İngiltere basınına gore, Hükümetin ortalama 5’te 1’inin çekilme etmiş olduğu bildirildi.İngiltere basında yer edinen haberlerde, Konut ve Topluluk Bakanı Michael Gove’un da Johnson’a başbakanlıktan çekilme etmesi icap ettiğini söylediği belirtilerek, Johnson’ın görevde kalmasından memnun olmadığı aktarıldı. Gove’un sözcüsü ise söz mevzusu iddialara ilişkin hemen hemen itiraz etmedi.

Son Dakika Haberler