İngiltere’den, İskoçya’nın 2’nci Bağımsızlık Referandum talebine ret

06.07.2022 23:54 Haber Deposu: İHA Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasının arkasından İskoçya’da ikinci bir referandum hazırlığı başlamış ve İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, 19 Ekim 2023’te ülkenin bağımsızlığı için ikinci bir referandum yapılmasına resmi onay için İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a mektup yazmıştı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Sturgeon’un İskoçya’nın Birleşik Krallık’tan ayrılarak bağımsız bir ülke olmasını sağlayacak ikinci bir Bağımsızlık Referandumu talebini reddetti. Johnson, Sturgeon’a yazdığı mektupta referandum talebini, “İskoçya’nın Birleşik Krallık’taki geleceği mevzusuna geri dönmenin zamanı değil” ifadeleriyle yanıtladı.
 
“İskoçya halkı tarafınca net bir halde yanıtlanan bir soruya geri dönme mevzusunda aynı fikir değilim” Johnson mektubunda, “Bir başka bağımsızlık referandumu yapmak için Birleşik Krallık Parlamentosu’ndan İskoç Parlamentosu’na yetki devri verilmesi için ortaya koyduğunuz argümanları dikkatle inceledim. Ülkemiz yurtiçinde ve yurtdışında benzeri görülmemiş zorluklarla karşı karşıya olduğundan, 2014 senesinde İskoçya halkı tarafınca net bir halde yanıtlanan bir soruya geri dönme zamanının geldiği mevzusunda aynı fikir değilim” dedi. Johnson, “Ortak önceliklerimiz, küresel yaşam maliyeti sorununa etkin bir halde cevap vermek, Ulusal Sıhhat Servisi (NHS) ve kamu hizmetlerimizi Covid-19 pandemisinin büyük etkilerinden kurtulurken desteklemek ve Ukrayna’daki saldırganlığı sebebiyle Rusya’ya verilen internasyonal yanıttaki öncü rolümüzü oynamak olmaktır” dedi.
 
“İskoç demokrasisi herhangi bir Başbakanın tutsağı olmayacak”
Sturgeon ise, Johnson’ın kendisine gönderilmiş olduğu mektubu, Johnson’a yönelik çekilme çağrılarına atıfta bulunarak, bunun Johnson’ın “Başbakan olarak yapmış olduğu son eylemlerinden biri” olduğu şeklinde yorumladı. Sturgeon, “Açık olmak gerekirse, İskoçya bağımsızlığı seçme fırsatına haiz olacak. Ümit ederim bu 19 Ekim 2023’te yapılacak bir referandumla yada genel seçim kanalıyla olacak. İskoç demokrasisi herhangi bir Başbakanın tutsağı olmayacak” şeklinde yanıtladı.
 
İskoç halkı 2014’de bağımsızlığı reddetmişti
Birleşik Krallık’a bağlı 5.5 milyon sözü geçen İskoçya’da 2014 senesinde bağımsızlık referandumu yapılmış sadece yüzde 55 ile bağımsızlık reddedilmişti. İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, 28 Haziran’da İskoç Ulusal Partisi’nin çoğunluğu elinde tuttuğu parlamentoda yapmış olduğu konuşmada, 19 Ekim 2023’te ülkenin bağımsızlığı için ikinci bir referandum yapılmasını planladıklarını duyurmuştu.
İskoçya Ulusal Partisi’nin (SNP), yeni bir Bağımsızlık Referandumu düzenleme planı İngiltere hükümetinden onay almadığı için, mevzunun şimdi Yüksek Mahkemeye taşınması planlanıyor. Yüksek Mahkeme ise İskoçya’nın kendi referandumunu düzenleme yetkisine haiz olup olmadığına karar verecek.

Son Dakika Haberler