İspanya’da San Fermin Festivali iki senelik aranın peşinden tekrardan başladı

06.07.2022 23:43 Haber Deposu: İHA İspanya’nın Pamplona şehrinde geleneksel olarak her yıl 6-14 Temmuz tarihlerinde düzenlenen ve boğa koşusu etkinliğiyle dünyada ünlenen San Fermin Festivali, Covid-19 salgını sebebiyle verilen iki senelik aranın peşinden tekrardan başladı. Pamplona’da patlatılan havai fişek ile başlamış olan ve 9 gün sürecek olan festivalde, konser, dans gösterileri, şenlikler, havai fişek gösterileri, sokak eğlenceleri, çocuk etkinlikleri ve bir de boğa koşusunun dahil olduğu toplam 532 etkinliğin yapılacağı bildirildi. Yağmura karşın festivalin açılışına beyaz pantolon, beyaz gömlek ve kırmızı atkı giyen binlerce şahıs katıldı.
İlk boğa koşusu yarın sabah
San Fermin Festivali’nin en popüler etkinliği olan boğa koşusu ise yarın sabah erken saatlerde yapılacak. Şehrin boğa güreşi arenasına giden yolda koşan binlerce şahıs 6 kızgın boğadan kaçmaya çalışacak. Hemingway’in romanı festivali popüler hale getirdi
İspanya’nın kuzeyindeki Pamplona şehrinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen San Fermin Festivali, ABD’li yazar Ernest Hemingway’in 1926 senesinde yayınladığı “Güneş de doğar” adlı romanında yer alarak dünya genelinde üne kavuştu. Pamplona şehrinin ortalama 200 bin olan nüfusunun festival süresince 1 milyona yaklaştığı ve kutlamaların gece gündüz durmaksızın devam etmiş olduğu belirtiliyor.

Son Dakika Haberler