İşte yeni asgari ücretle değişenler

Türkiye’de 7 milyona yakın asgari ücretlinin beklediği Zam oranı açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari tutara yüzde 30 zam yapıldığını ve net olarak 5500 liraya yükseldiğini duyurdu.
Aralık ayında asgari tutara bir zam daha yapılacağını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm ücretlerden asgari tutara kadar olan kısmın gelir vergisinden de muaf bulunduğunu belirtti.
Asgari ücretin artmasıyla beraber bazı kalemlerde değişimler ortaya çıktı. Bunların başlangıcında işsizlik maaşı, askerlik ve doğum borçlanması, genel sıhhat sigortası primleri, 65 yaş üstü aylıkları, engelli aylığı, isteğe bağlı sigorta primleri, yetişim ücretleri, asgari ücretlilerin rapor ücretleri ve Bireysel Emeklilik kesintilerinde farklılıklar oluştu. İŞSİZLİK MAAŞI DEĞİŞECEK
Çalışanın averaj brüt kazancının yüzde 40’ı kadar işsizlik maaşı ödeniyor. En fazla işsizlik ödeneği ise aylık brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. Yeni asgari ücretle beraber işsizlik maaşı en düşük 2561 lira, en yüksek de 5123 lira olarak ödenecek. İşsizlik maaşından yüzde 0.00759 oranında da damga vergisi kesintisi yapılıyor.
ASKERLİK VE DOĞUM BORÇLANMASI
Emekli olmak isteyen sadece prim gün sayısı kafi olmayanlar için tanınan doğum ve askerlik borçlanması tutarı da asgari ücret zammı kadar arttı. Yeni asgari ücretle en düşük günlük prim 68.9 lira, en yüksek prim ise 520 liraya çıktı.
GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMLERİ
Genel Sıhhat Sigortası (GSS) primleri de asgari ücret zammı kadar arttı. Geliri brüt asgari ücretin 3’te birinin altında olan kişilerin primlerini devlet karşılıyor. Geliri bunun üstünde olanlar ise primlerini kendisi ödüyor. SGK, 2022’de Genel Sıhhat Sigortası (GSS) primini aylık 150,12 lira olarak belirlemişti. Asgari tutara gelen ara zamla beraber yeni GSS primi 195 lira oldu.
65 YAŞ AYLIĞI
65 yaş aylığına yapılacak zam tutarı, 2022 asgari ücret maaşının belirlenmesi peşinden duyurulmuştu. Buna nazaran 65 yaş aylığı 1296 TL olarak belirlenmişti. Yeni asgari ücretle beraber 65 yaş aylığı 1684 lira oldu.
ENGELLİ AYLIĞI
Yeni asgari ücretle yüzde 40-69 oranlarında engelliliği bulunanlar için engelli aylığı 1124 lira, yüzde 70 ve üstünde engellilik oranı olanlar için ise engelli aylığı 1687 lira, engelli yakını aylığı da 1124 lira olarak belirlenmişti.
İSTEĞE BAĞLI SİGORTA PRİMLERİ
İsteğe bağlı sigortalılıkta ödenecek prim tutarını şahıs kendi belirlese de primin alt ve üst sınırı var. Minimum brüt asgari ücretin yüzde 32’si, en o kadar da brüt asgari ücretin 7,5 katının yüzde 32’si kadar prim ödenebiliyor. Asgari ücret ara zammıyla beraber isteğe bağlı sigorta primi en düşük 2081 lira iken en yüksek 15.611 lira oldu.
BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ KESİNTİLERİ
Çalışanların her ay brüt maaşlarından yüzde 3 kesilerek, Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) aktarılıyor. 45 yaş altı çalışanların işverenleri tarafınca sisteme dahil edilmesine olanak tanıyan otomatik BES’te maaşlardan meydana getirilen kesinti tutarı da artacak.
ASGARİ ÜCRETLİNİN KIDEM TAZMİNATI TAVANI YÜKSELECEK
Asgari ücretin brütü 5004 lira, neti ise 4253 liraydı. Asgari ücretli bir çalışan 1 senelik çalışmasının karşılığında 5004 lira kıdem tazminatı hak ediyordu. Yeni asgari ücretle beraber bu meblağ 6471 liraya terfi etti. Örnek vermek gerekirse 10 senedir asgari ücretli olarak aynı işyerinde çalışan kişinin alacağı kıdem tazminatı 64 bin 700 lira oldu. (Not: Kıdem tazminatı olarak hesaplamıştır. İhbar tazminatı ve öteki özlük haklarına ilişkin hesaplar katılmamıştır. Bir tek oranın belli olması için kıdem tazminatı baz alınmıştır.)
RAPOR ÜCRETLERİ DE ARTACAK
Asgari ücretliler 2022 yılı için ayakta tedavide günlük 144.5 lira, yatarak tedavide de 108.42 lira günlük rapor parası alacak.
STAJYER MAAŞLARINDA DA ARTIŞ OLACAK
Okullardan işletmelere yetişim yapmak için giden lise ve Üniversite öğrencilerine ödenen yetişim tutarı de yeni asgari ücret artış oranı kadar yükselecek. Yetişim yapanlar net asgari ücretin yüzde 30’undan azca olmamak suretiyle ücret alıyor. 5500 lira olan asgari ücretle beraber en düşük yetişim tutarı 1650 lira oldu.

Son Dakika Haberler