Kahvenin yararları saymakla bitmiyor! – Sıhhat Haberleri

05.07.2022 21:42 Son Güncelleme: 05.07.2022 21:43Haber Deposu: İHA Beslenme ve Rejim Uzmanı Diyetisyen Veysel Cigerli, kahvenin strese iyi geldiğini belirterek, “Vücuttaki özgür radikallerin sebep olduğu hücresel hasarlarla savaşım eden antioksidanların kahve tohumu ekstrelerinde bulunur. Oksidatif stresin sebep olduğu hastalıklara karşı antioksidan özelliği yardımıyla vücuda destek olabileceği düşünülmektedir” dedi. Meydana getirilen araştırmalara nazaran günde 3 bardak kahve tüketen bireylerde karaciğer kanseri riskinin daha azca bulunduğunun belirlendiğine dikkat çeken Cigerli, “kahvedeki kafeinin karaciğer fibrözü, sirozu ve karaciğer kanserinin gelişiminde rol oynayan dönüştürücü gelişme faktörü beta-1 (TGF-beta1) oluşumunu baskılamasından kaynaklanabileceği sadece bu mevzuda klinik çalışmaların detaylı olarak yapılması gerektiği vurgulanmıştır” diye konuştu. Kahvenin antimikrobiyal tesiri bulunduğunu belirten Cigerli, “Kahvenin ihtiva ettiği kafeinin candida albicansa karşı fungustatik tesir gösterdiği ve biyofilm oluşumunu engellediği ilk kez belirlenmiştir. Kahve ekstresi ise, diş çürümesine sebep olan streptococcus mutansa karşı engelleyici etkiye haizdir. Kahvenin yapısındaki kafein jel yada krem şeklinde cilt bakım ürünlerinde yer almıştır. Kafein cilt üstüne uygulandığında kan damarlarını genişleterek daha zinde ve ufak kırışıklıkları azaltan bir cilt elde edilebilmektedir.
Kahve çekirdeğinde bulunan zar (silverskin) kısmından hazırlanan sulu ekstrenin ihtiva ettiği fenolik bileşikler ve öteki biyoaktifler, kaya etken maddeler sebebiyle yaşlılığı hızlandıran oksidatif ajanlara karşı cildi koruduğu ortaya konmuştur ve bu sebeple cilt sağlığında yaşlanma karşıtı olarak kullanılabileceği fikri de desteklenmektedir” şeklinde konuştu. Kahvenin şeker hastalığı riskini de azalttığına dikkat çeken Cigerli “10 binden fazla adam yada hanım Finli ya da Hollandalı bireyler üstünde meydana getirilen saha çalışmalarında, kahve içenlerin içmeyenlere oranla yüzde 50’den daha azca Tip-2 diabetes mellitus riski taşımış olduğu ortaya konmuştur. Ek olarak 1 milyon katılımcıyla ve 45 bin tip 2 diyabet vakasıyla meydana getirilen çalışmaya dayanan araştırmada kahve tüketimi ile diyabet riski içinde kuvvetli bir ters korelasyon görüldüğü, kahvenin insülin direnci ve bozulmuş glikoz toleransı üstüne de pozitif tesirleri olduğu bilinmektedir” diye konuştu. Kalp sağlığını koruyor, tokluk hissini artırıyor, yorgunluğu gideriyor Kahvenin kalp sağlığına da iyi geldiğini özetleyen Ciğerli, sözlerini şöyleki sürdürdü: “Kardiyovasküler mortalite, koroner kalp hastalığı ve inme mevzusunda yararlı tesirleri olduğu fakat yüksek alım miktarlarında daha azca etkili olduğu çalışmalarda belirtilmiştir.
Kafein ve klorojenik asit benzer biçimde kahve bileşenleri termojenez mekanizmalarını indüklemekte ve günlük 3-4 bardak kahve tüketimi günlük alınan enerji miktarını düşürmektedir. Ek olarak meydana getirilen rastgele plasebo kontrollü çalışmalarda günde 524 miligram kahve tüketiminin 151 miligram ve daha azca tüketenlere nazaran kiloyu ve yağ kütlesini azalttığı, tokluk hissini arttırdığı da belirlenmiştir. Kahvenin merkezi sinir sistemi üstünde uyarıcı tesiri olduğu, yorgunluğu giderici ve ağrı kesici etkinliğini arttırabildiği belirlenmiştir.” Kahvenin yapısındaki kafein karaciğerde metabolize bulunduğunu ifade eden Cigerli, “Bu sebeple karaciğer üstünde emekler yoğundur. Mesela, kahve tüketimi yağlı karaciğer infiltrasyonunu ayarlayabilmektedir. Kahvenin karaciğer trigliseriti ile etkileşime girmiş olduğu ortaya konmuştur. Meydana getirilen epidemiyolojik ve klinik emekler; yaş, cinsiyet ve öteki faktörler değerlendirilerek kahve tüketiminin metabolik sendrom ile ters ilişkili bulunduğunu göstermektedir. Hayvan modellerinde ise non-alkolik karaciğer yağlanmasıyla da kafein alımı içinde zıt bir bağlantı olduğu ortaya konmuştur. Sadece kullanılan kahvenin hazırlanışı, miktarı, içimi esnasında şeker kullanımı benzer biçimde faktörler bu deneysel neticeleri değiştirebilmektedir.
Bu amaçla klinik çalışmaların daha da artması gerekmektedir. Amerikan Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Kongresi’nde, hamilelikte günde 200 miligramın altında ılımlı bir kafein tüketiminin bebek ve anne için risk oluşturmadığı rapor edilmektedir” diye konuştu.

Son Dakika Haberler