Kırıkkale’de ‘çörek otu’ ekim alanı genişletilecek

Burak CAN/KIRIKKALE, (DHA)- KIRIKKALE’de alternatif ürün olarak ekim meydana getirilen ‘çörek otu’ alanı gelecek yıl daha da arttırılacak.
İl Ziraat ve Orman İl Müdürlüğü tarafınca Karakeçili ilçesindeki Taner Yenice’nin arpa tarlasında ‘hasat şenliği’ düzenlendi. Şenliğe Kırıkkale Valilisi Bülent Tekbıyıkoğlu, İl Ziraat ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz, protokol üyeleri ve çiftçiler katıldı. Vali Tekbıyıkoğlu yapmış olduğu konuşmada, “İl genelinde ortalamanın üstünde bir verimlilik var. Yaşanmış olan afetin götürdükleri de var; fakat yağmurların getirmiş olduğu nimet ve bolluk de var. Hasat periyodunun çiftçilere hayırlı olmasını arzuluyorum. İl genelinde 1 milyon 100 bin dekara buğday ekildi, 850 bin dekara da arpa ekimi yapılmış oldu. Arpanın verimliliği bir miktar yüksek olmakla beraber ikisinin de averajı dekar başına ortalama 300 kilogramın üstünde. Verimli diyebileceğimiz bir sürem. Ziraat ve Orman Bakanlığı ve il müdürlüğü olarak dekar başına yüzde 3 oranında dane kaybının olabileceğini düşünüyoruz. İl müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalarla bu ilimizde yüzde 1,5 seviyelerinde kaldı. Bunun da ilimizin ekonomisine katkısı 63 milyon lira” ifadelerini kullandı.
‘ÇÖREK OTU, DAHA AZ GÜBRE VE SU İSTİYOR’
Vali Tekbıyıkoğlu, yeni alanlar, teknikler ve ürünlerin üstüne yoğunlaşılması gerektiğine dikkat çekerek, “Bilhassa çörek otunun bölgemizde oldukça daha yetiştirilebileceğini ve daha karlı bulunduğunu tespit ettik. Daha azca gübre ve su istiyor. Domuz tehdidi yok ve oldukça daha mukavemetli bir nebat. Karlılığına baktığımızda yeni ürünlerin çiftçilerimize bire birden daha çok kazandırdıklarını görüyoruz. Çörek otunun dikimine 2 yıl ilkin başladık ve geçen yıl itibarıyla 9 bin dönüm civarında ekim gerçekleştirdik. Hem bakanlığımızın hem de valiliğimizin destekleriyle bu yıl ilave olarak 5 bin 200 dekar kadar bir alana daha çörek otunu ekmiş olacağız. Hububattan daha karlı” dedi. (DHA) 
“Mahalli Haberler” kategorisi altındaki içerikler, sistem tarafınca ajanslardan otomatikman çekilip yayına verilmektedir. Bu içerikler üstünde cnnturk.com editörlerinin herhangi bir tasarrufu yoktur, mesuliyet ilgili ajanslardadır.

Son Dakika Haberler