Koronavirüste korkutan veriler tek tek yayımlanıyor! O ülkede vakalar yarım milyon arttı!

BBC Türkçe’nin haberine bakılırsa; tahmini olarak 2 milyon 300 bin kişide kısaca her 30 kişiden birinde Covid virüsü var. Bu sayı önceki haftaya bakılırsa yüzde 32 daha çok.
Omicron’un hızla yayılan BA.4 ve BA.5 adlı iki yeni alt varyantı bu yükselişe sebep oluyor.
Daha ilkin Covid geçirmiş olunsa bile yeniden enfekte olma ihtimali var, sadece aşılar çoğu zaman hastalığın şiddetli geçmesine karşı korunma sağlıyor.
 
HASTANELERDE DURUM NE?
İngiltere’de 30 Haziran’da 9 bin Covid hastası hastaneye yattı. Bu sayı ay başlangıcında yarısı kadardı.
Hastanedeki Covid hastalarının sayısı şu anda, koronavirüsün Alfa varyantı dalgasının yaşandığı Ocak 2021’deki 34 bin olan üstün dereceli seviyenin fazlaca altında. Tedaviye başlayan Covid testi pozitif çıkmış hastaların üçte ikisinin burada tedavi edilme sebebi başka hastalıklarının olması.
İngiltere’de yoğun bakımdaki Covid hasta sayısı Haziran başlangıcında 111 iken, bu sayı ay sonunda 211’e ulaştı.
Ocak 2021’de, yoğun bakım ünitelerinde 3 bin 700’den fazla şahıs vardı.
Sıhhat yetkilileri, 75 yaş üstü ve son altı ayda aşı yaptırmayan her insana Covid’e yakalanmaktan ve hastaneye yatmaktan korunmak için takviye aşısı yaptırmalarını tavsiye ediyor.
İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı’ndan (UKHSA) Dr. Mary Ramsay, bu yaş grubunun ortalama yüzde 16’sının hemen hemen bunu kabul etmediğini söylüyor.
Ek olarak insanları başkalarıyla görüşürken yayılmayı azaltmak için çaba göstermeye çağırıyor: “Kalabalık, kapalı alanlarda yüz maskesi takmak mantıklı.
“Solunum yolu enfeksiyonu emareleri var ise ve ateşiniz yüksekse yada kendinizi iyi hissetmiyorsanız, evde kalmayı yada başkalarından, bilhassa yaşlı yada bağışıklığı düşük insanlardan uzak durmaya çalışın.”
UKHSA’dan Covid Baş Danışmanı Dr. Susan Hopkins ise BBC’ye, “Bence fena bir soğuk algınlığından fazlaca değişik” diyor ve hastalığın yedi ila 10 gün süresince devam ettiğini, semptomları olanların öteki insanlardan uzak durmaları icap ettiğini ekliyor.

Son Dakika Haberler