Libya’da halk Tobruk’taki meclis binasını bastı

Libya’da binlerce şahıs, elektrik kesintilerine, yaşam pahalılığına ve süregelen siyasal çıkmaza tepki göstererek önceki gün sokaklara döküldü. Ülkenin doğusundaki Tobruk kentinde göstericiler, Temsilciler Meclisini bastı. Çarpıcı söz atan ve lastik yakarak yolları kapatan göstericiler, meclis binasının bir kısmını da ateşe verdi.
DİBEYBE’DEN DESTEK
Özgürlük’te yer edinen habere gore başkent Trablus’taki protestocular ise seçim çağrısında bulunmuş oldu. Trablus merkezli Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ise protestoculara destek vererek hükümet başta olmak suretiyle ülkedeki tüm oluşumların ve kurumların değiştirilmesi icap ettiğini söylemiş oldu.
Ülkedeki protestolar, Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi ile Trablus merkezli Libya Devlet Konseyi içinde İsviçre’nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler vasıtasıyla meydana getirilen görüşmelerin sonuçsuz kalmasının peşinden gerçekleşti. 28-30 Haziran tarihlerinde düzenlenen görüşmelerde, Libya’da yapılması planlanan seçimler için anayasal bir temel ile geçici düzenlemeler üstünde anlaşmaya varılamamıştı. NE OLMUŞTU
Libya’da 24 Aralık 2021 zamanı için devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin yapılmasına karar verilmiş, sadece adaylık krizi sebebiyle seçimler iptal edilmişti. Temsilciler Meclisi, Şubat ayında Ulusal Birlik Hükümeti’nin vazife süresinin dolduğunu belirterek eski İçişleri Bakanı Kurtarılışı Başağa’yı başbakan olarak seçmişti. Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Dibeybe ise çekilme etmeyi reddetmişti.
Ukrayna sınırındaki Rus şehrinde oldukça sayıda patlama: 3 ölü, 4 yaralı

Son Dakika Haberler