Morluk iyi mi geçer? Evde naturel 15 tedavi yöntemi

Morluk, çoğu zaman bir yere çarpma ya da vücuda alınan herhangi bir darbe sebebiyle oluşabiliyor. Çoğunlukla herhangi bir tedavi gerektirmeyen morluklar kendi kendine bir süre sonrasında geçiyor. Eğer bir yere çarpmadığınızdan eminseniz, vücudunuzda sık sık ve sebepsiz bir halde morluk oluşuyorsa ne olursa olsun bir doktora gitmelisiniz. Şundan dolayı oldukca ender de olsa morluk ciddi hastalıkların emaresi olarak ortaya çıkabiliyor. Peki, morluk iyi mi geçer? Morlukları naturel yöntemlerle geçirebileceğiniz evde uygulayabileceğiniz 15 tedavi çeşidi…
MORLUKLAR NASIL GEÇER? EVDE 20 DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMİ 1 – SOĞAN Soğanı dilimleyin ve bir dilimini morluğun olduğu bölgeye uygulayın. Tertipli uyguladığınızda morluklardaki ağrı ve şişliği azaltacaktır.2 – SARIMSAK Sarımsak dokuların süratli bir halde iyileşmesine destek sağlar.
Sarımsağı naturel yollarla tüketebileceğiniz benzer biçimde suyunu da moraran bölgeye sürebilirsiniz.
Dondurucuda soyulmuş sarımsak var ise derhal soğuk uygulama olarak kullanabilirsiniz.
3 – SİRKE Sirke ciltteki kan akışını arttırarak morluğun daha süratli bir halde iyileşmesine destek sağlar.
Sirkenin şifasından yararlanmak için sirkeyi ılık su ile karıştırmanız ve hazırladığınız bu karışımı tertipli olarak moraran bölgeye sürmeniz kafi olacaktır.4 – ZENCEFİL İltihap önleyici özelliğiyle oldukça yararlı bir gıda olan zencefili ezip moraran bölgenin üstüne koymak morluğa iyi gelir.
Bir miktar zencefil ve zeytinyağını karıştırıp moraran bölgeye sürün ve bekleyin. bu şekilde morluğun hızla iyileşmesine yardım edebilirsiniz.5 – MAYDANOZ Maydanozu ezerek macun haline getirin ve morluk olan bölgeye sürün.
Macunu minimum 5 dakika cildinizde beklemeye alın, arkasından ılık suyla paklayın.
Bu macun hem moraran bölgedeki ağrıyı azaltır hem de cildin hızla iyileşmesini sağlar.6 – TUZ Ağrınızı hafifletmek ve morluğu hızla gidermek için tuzdan faydalanabilirsiniz.
Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey tuzu ince bir katman halinde mor olan bölgeye uygulamak ve bir süre bekletmek.7 – ANANAS VE PAPAYA Ananas ve papaya meyveleri içeriğindeki bromelain sindirim enzimi yardımıyla dokularda kan ve sıvı birikmesine sebep olan proteinleri parçalar.
Vücudunuzdaki morluğun geçmesini istiyorsanız ve de seviyorsanız ananas ve papayayı daha sık tüketebilirsiniz.
Aktar ve eczanelerden bromelain tablet takviyesi de alabilirsin.8 – YABAN MERSİNİ Aktarlardan kolaylıkla temin edebileceğiniz yaban mersini aslı kılcal damarları güçlendirerek morluğun iyileşmesine destek sağlar.
Evinizde yaban mersini yağı var ise morluk durumunda masaj yaparak faydalanabilirsiniz.9 – ARNAVUT BİBERİ VE VAZELİN KARIŞIMI Morluk için ne iyi gelir diye soranlar bu cevaba oldukca şaşıracak fakat; Arnavut biberi ve vazelini karışmasını sağlayarak hazırladığınız macunu moraran bölgeye sürüp birkaç saat bekletirseniz morluğun daha kısa sürede iyileştiğini gözlemleyebilirsiniz.
Sadece bu uygulamayı morluk geçene kadar her gün, günde bir kere yapmanız gerekiyor.10 – MUZ Muz kabuğunun iç kısmıyla morluğun olduğu bölgeyi ovarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.
Dondurucuda 10 dakika kadar bekleyen yarım muzu moraran bölgeye soğuk masaj yaparak sürebilirsiniz. Bu şekilde mor bölge şişmeden iyileşecektir.11 – ALOE VERA Cilt üstündeki pozitif yönde etkileriyle malum aleo vera, morlukları ortadan kaldırma mevzusunda iyi bir yardımcıdır.
Aloe vera jelini günde üç kere moraran bölgeye nazikçe uygulayabilirsiniz.12 – SOĞUK KIRMIZI ET Oldukca oldukca eski bir yöntemle karşınızdayız. Darbe sonucunda cildinizin moraracağını düşünüyorsanız, morarma meydana ulaşmadan önce, bölgeye kırmızı et koyup bekletmenizi tavsiye ederiz.
Şaşırtıcı şekilde morarmayı önlediğini görmüş olacaksınız!13 – TUZ VE LİMON Temiz bir bezin üstüne taze sıkılmış limon suyunu dökün, üstüne de birazcık tuz serpin.
Arkasından bu bezi 30 dakika kadar moraran bölgenin üstünde beklemeye alın.
Bu uygulamayı morluk geçene kadar her gün hayata geçirmeye itina gösterin.
Kabul ediyoruz, kulağa birazcık garip geliyor fakat uyguladığınızda siz de işe yaradığını görmüş olacaksınız.14 – PATATES Ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltmak için bir patatesi ortadan kati ve moraran bölgeye minimum 5 dakika süresince uygulayın.
Bu yöntemi morluk geçene kadar, günde 3-4 kere tekrarlayabilirsiniz.15 – BUZ Morluğun birkaç gün içinde iyileşmesini elde eden bu yöntemi uygulamak oldukça kolay.
Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey her saat başı yada birkaç saatte bir morluk üstüne buz koymak.
Bu işlem şişmeyi ve iltihaplanmayı önler, morluğun da kısa sürede geçmesine destek sağlar.
Buzu direkt cildinize koymak yerine bir havlu ya da beze sararak uygulamak daha doğrudur.
Buz koyma işlemi sonrasında ılık kompres uygulamak, dokuların kan dolaşımını arttırarak morluğun geçme sürecini hızlandırır.

Son Dakika Haberler