Putin’den Batı’ya gözdağı: Bırakın denesinler

07.07.2022 22:02 Haber Deposu: İHA Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’da temsil edilen siyasal partilerin liderleri ve sözcüleri ile bir araya geldi. Kremlin Sarayı’ndaki görüşmede konuşan Putin, bilhassa Batılı ülkelerin politikalarına ve Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonlarına değindi. Rus ordusunun Ukrayna’ya harekat başlattıktan sonrasında Rus parlamentosundaki birliğin önemine vurgu meydana getiren Putin, “Hususi askeri harekatın başladığı 24 Şubat’tan sonrasında ülkedeki tüm hükümet birimlerinin ve hükümet kademelerinin emin, uyum içinde ve süratli hareket etmesi gerekiyordu. Bugün bu yönde çalıştığınız için teşekkür etmek isterim. Donbass sakinlerinin organize insani desteği için parlamentodaki partilere bilhassa teşekkür etmek isterim. Bu sebeple medya bu emek vermeyi değişik şekillerde ele aldı. Ek olarak resmi olarak izin alan birçok milletvekilinin kendi hayatlarını riske alarak besin, ilaç ve temel malzemeleri sağlamak, süratli bir halde insani yardım dağıtmak için cenk bölgesine gittiğini biliyorum” dedi.
“Rusya’nın dünyada birçok destekçisi var” Ukrayna’daki operasyonlar mevzusunda Batılı ülkelerin kendi aleyhlerindeki propagandalarına karşılık dünyada kendilerine destek verenlerin bulunduğunu dile getiren Putin, “ABD’nin içinde, Avrupa’da, hatta öteki kıtalarda da olmak suretiyle birçok destekçimiz var” ifadelerini kullandı.
Batılı ülkelerin kendilerine yönelik başlatmış olduğu yaptırımları eleştiren Putin, “Rusya’ya karşı alınan hukuk dışı kararlar bizim için zorluklar oluşturuyor. Sadece Rusya’ya karşı ekonomik yıldırmayı başlatanlar için güvenilir bir şey değil. Amaçları toplumumuzda nifak, kargaşa çıkarmak, insanların moralini bozmaktı. Fakat burada bile yanlış hesap yaptılar. Bundan bir şey çıkmadı ve inanırım olmayacak” dedi.
“Batı bizi cenk alanında yenmek istiyorsa, bırakın denesinler”
Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı cenk alanında hamle yapmak için fırsat kolladığına dair duyumlar aldığını belirten Putin, “Ukrayna’daki savaşı başlatan Rusya değil kolektif Batı’dır. Bugün bizi cenk alanında yenmek istediklerini duyuyoruz. Bırakın denesinler. Batı’nın bizimle son Ukraynalıya kadar savaşmak istediklerine dair duyumlar alıyoruz. Bu Ukraynalılar için bir trajedidir. Fakat hepimiz bilmelidir ki hemen hemen bir şeye başlamadık” dedi.
“Avrupa’da eşit güvenlik sistemi oluşturma teklifimiz reddedildi”
ABD öncülüğündeki Batılı ülkelerin kendilerine karşı agresif tutum sergilediğini korumak için çaba sarfeden Putin, “ABD öncülüğündeki kolektif Batı, senelerdir Rusya’ya karşı son aşama saldırgan. Avrupa’da eşit güvenlik sistemi oluşturma teklifimiz reddedildi. Roket savunmaları mevzusunda beraber emek verme tekliflerimiz reddedildi. NATO’nun genişlemesine karşı ikazlar göz ardı edildi” ifadelerini kullandı.
Batılı ülkelerin Rusya benzer biçimde bir ülkeye ihtiyacının olmadığını, bundan dolayı kendilerinden olan grupları desteklendiklerini korumak için çaba sarfeden Putin, “Rusya benzer biçimde bir ülkeye gereksinimleri yok. Bu yüzden Rusya’da terörizmi, Rusya’da ayrılıkçılığı, içimizdeki yıkıcı güçleri ve ülkemizdeki ‘Beşinci Kol’u desteklediler” dedi.

Son Dakika Haberler