Sıcak havalarda kalp krizi riskini azaltmak için bol miktarda su tüketin

05.07.2022 22:18 Haber Deposu: İHA Artan hava sıcaklıkları niçin oldukları değişimlerle insan sağlığını tehdit ediyor. Bu zamanda riski artan hastalıkların içinde kalp hastalıkları da bulunuyor. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamza Duygu, bilhassa yüksek gerilim, kalp yetersizliği ve kalp damarlarında tıkanıklık olan kişilerin yazları kalp sağlığı açısından risk grubunu oluşturduklarını söylemiş oldu.
Prof. Dr. Duygu, daha ilkin kalp damarlarına stent uygulanan yada geçirilmiş by-pass öyküsü bulunan kişilerin aşırı sıcak ve nemden meydana gelen terlemenin oluşturacağı sıvı ve tuz kayıplarına bağlı olarak kalp hızında artış gelişebilmesi sebebiyle bilhassa dikkatli olmalarını tavsiye etti. Sıvı tüketimine dikkat Sıcak havaların kalp hastaları üstündeki etkilerine de değinen Prof. Dr. Hamza Duygu, aşırı sıcak ve nemli havanın, bilhassa kalp damar hastaları, hipertansiyon ve kalp yetersizliği olan hastalar için risk artışı meydana getirdiğini kaydetti. Vücudun sıcağa karşı almış olduğu en etkili yöntemin terleme bulunduğunu, terleme ile beraber sıvı ve elektrolit denilen tuz ve minerallerin kaybedildiğini, damarlarda dolaşan kan hacmindeki azalmanın, böbreklere giden kan hacminde azalmaya, dolayısıyla da böbrek fonksiyonlarında bozulmaya yol açabileceğini beyan etti. Prof. Dr. Hamza Duygu, “Terlemeyle beraber vücuttan atılan potasyum, magnezyum benzer biçimde minerallerin vücutta azalması, bilhassa kalp hastalarında, çarpıntı ve yaşamı tehdit eden ritim bozukluklarının tetikleyicisi olabilmektedir. Hipertansiyonu yada kalp yetmezliği olan, bu yüzden idrar söktürücü ilaç kullanan hastaların kafi oranda sıvı tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi halde halsizlik, bitkinlik benzer biçimde şikayetler ve böbrek fonksiyonlarında bozulma meydana gelebilir. Bu benzer biçimde şikayetleri olan kişilerin doktorlarına danışarak ilaç dozlarının tekrardan düzenlenmesi gerekebilir. Bunun yanında kalsiyum kanal blokeri grubu gerilim ilacı kullanan hastalarda ilaç yan tesiri olarak ayak bileği ve bacak şişliği de yazları daha çok olmaktadır” ifadesini kullandı. Yazları kalp sağlığını korumak için alınabilecek önlemler Kalp sağlığını korumak için sıhhatli kişilerin dahi alması ihtiyaç duyulan önlemler bulunduğunu belirten Prof. Dr. Hamza Duygu, alınabilecek önlemleri şöyleki sıraladı: Açık renk, terlemeyi artırmayan kumaştan giysiler tercih edilmeli; meyve ve sebze tüketiminin ön planda olduğu Akdeniz rejimine uygun beslenilmeli; günlük sıvı ihtiyacının arttığı göz önünde bulundurularak, günlük 2-2.5 lt civarında sıvı tüketilmeli; kontrolsüz soda ve maden suyu tüketiminin tansiyonu yükseltebileceği, kalp yetersizliği şikayetlerini artırabileceği göz önünde bulundurularak fazla tüketimden kaçınılmalı; güneş ışınlarının dik olduğu saatlerde dışarı çıkılmamalı; denize sabah ve akşam saatlerinde aç karnına girilmeli; egzersizler sabah ve akşam saatlerinde yapılmalı; oldukca soğuk su damarlarda spazm yaparak kan akışını bozabildiğinden oldukca soğuk deniz, havuz ve duşlara girilmemeli; göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, baygınlık hissi benzer biçimde şikayetler olduğunda en yakın sıhhat kurumuna başvurulmalı.
Kalp hastaları, sıcak yaz günlerinde bunlara dikkat
Hava sıcaklıklarının artmasıyla, kalp damar hastalığı öyküsü bulunan kişilere, kalp sağlığını korumaya yönelik tavsiyelerde de bulunan Prof. Dr. Hamza Duygu, mümkün olmasıyla birlikte serin yerlerde süre geçirmelerini, yoğun alkol ve kafein tüketiminden kaçınmalarını, göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı benzer biçimde şikayetlerin başlaması durumunda ise zaman kaybetmeden bir sıhhat kurumuna başvurmalarını önerdi. Gerilim hastalarının ise sıkı gerilim takip edeni yaptırmalarının, gerilim değerlerinde düzensizlik olması halinde doktorlarına başvurarak ilaç dozlarının tekrardan düzenlenmesini sağlamalarının da önemine değinen Prof. Dr. Hamza Duygu, günlük sıvı tüketimine dikkat etmenin, gereği halinde idrar söktürücü ilaç dozlarının hekim tavsiyesiyle tekrardan düzenlenmesinin de göz ardı edilmemesi icap ettiğini hatırlattı.

Son Dakika Haberler