Şiddetli ve ani yüz ağrınız mı var?

Trigeminal nevralji, direkt olarak beyinden çıkan 12 çift sinirden beşincisi olan “trigeminal sinir”in tutulduğu, fazlaca şiddetli ağrılarla seyreden bir hastalık. Trigeminal Sinirin 3 dalı bulunuyor. Bunların birincisi göz çevresinin, ikincisi üst çene ve yanağın, üçüncüsü ise alt çenenin duyusunu beyne iletiyor. Ek olarak üçüncü dal bazı çiğneme kaslarının hareketlerinden de görevli. Trigeminal nevraljide en fazlaca üçüncü ve ikinci dallar tutuluyor. Birden fazla dalın aynı anda tutulduğu da görülüyor. Halk içinde delirten hastalık olarak malum ‘trigeminal nevralji’ hastalığı hakkında merak edilenleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mete Karatay cevapladı.
TRİGEMİNAL NEVRALJİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR? Halk içinde delirten hastalık olarak malum trigenal nevarji, şiddetli ve ani yüz ağrısı yaşanmasına niçin oluyor. Çoğu zaman diş ve kulak ağrılarıyla karıştırılan hastalık, gereksiz diş çekimlerine niçin olabiliyor. Ağrıların ağız içinde başlaması sebebiyle hastalar bu bölgelere dokunamıyor, dokundurtamıyor; yüz yıkama, diş fırçalama, hatta yiyecek yeme şeklinde işlevlerden dahi kaçınıyor.
Trigeminal nevraljinin karakteristik görünümü, şiddetli ve ani başlangıçlı bir ağrı. Birkaç saniyeden bir dakikaya dek uzayabiliyor ve çoğunlukla yüzün bir yarısında trigeminal sinirin dağılım alanına uyuyor. Sadece ağrı genel anlamda yüzün alt yarısını tutuyor. Spontan olarak başlayabiliyor yada yüzde ve ağız içindeki bir tetik noktasının uyarılması sonucu ortaya çıkabiliyor. Bu tetik noktaya dokunmakla yada soğuk ve sıcak sıvıların alınmasıyla yada da rüzgara maruz kalmakla stimüle edilebiliyor. Ek olarak konuşma, çiğneme yada öteki yüz hareketleriyle de başlayabiliyor. Tekrarlaması tipik olarak aralıklı olan “delirten hastalıkta” ağrı periyotları zaman içinde sıklaşıyor ve bir trigeminal daldan daha geniş alanlara yayılabiliyor.
TRİGEMİNAL NEVRALJİ KİMLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜR VE NEDEN OLUR?
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mete Karatay, bu hastalığın 50 yaş üstü ve hanımlarda daha sık görüldüğünü belirtiyor: Prof. Dr. Karatay, trigeminal nevraljinin en sık sebebinin sinirin komşuluğundaki damarsal oluşumlardaki yapısal farklılıklar ve bozukluklar sebebiyle trigeminal sinirin basıya uğraması bulunduğunu açıklıyor. Bunun yanı sıra kafa içindeki iyi yada fena huylu kitleler de trigeminal nevralji sebebi olabiliyor.TRİGEMİNAL NEVRALJİ AĞRISI NASIL OLUR? 
Prof. Dr. Karatay, ağrıyı şu şekilde tanımlıyor: “Trigeminal sinirin yayılmış olduğu yüz bölgesinde, kısa süreli (birkaç saniye ile bir-iki dakika arası), tekrarlayan, elektrik çarpması tarzındadır. Çoğu zaman yüzün dış kısmında, ağız içinde ağrının başlamasını tetikleyen noktalar bulunur. Bu sebeple hasta bu bölgelere dokunmaz, dokundurtmaz; yüz yıkama, diş fırçalama, hatta yeme şeklinde işlevlerden kaçınır.
TRİGEMİNAL NEVRALJİ BAŞ, DİŞ VE KULAK AĞRISI YAPAR MI?
Prof. Dr. Karatay, trigeminal nevraljinin baş ağrısı yaptığını ve baş ağrısı yapmış olduğu için de migren ya da küme tipi baş ağrısı ile karıştırılabildiğini belirtiyor. Sadece trigeminal nevralji diş ağrısı yapıyor. Fakat niçin olduğu ağrı çoğu zaman diş ağrısı ile karıştırılabiliyor. Birçok hasta ne yazık ki sadece birkaç dişini çektirdikten sonrasında doğru tanıyı alabiliyor. Trigeminal nevralji kulak ağrısı yapmamasına karşın hastalar yüzlerindeki ağrıyı kulak ağrısı ile karıştırabiliyorlar.TRİGEMİNAL NEVRALJİ TANISI NASIL KONULUR? “Trigeminal nevraljinin tanısı öyküden konabilir. Tetik noktanın hasta tarafınca gösterilmesi anlamlıdır. Fizik ve nörolojik muayene ile beraber yer kaplayan bir oluşumu ekarte etmek amacıyla gelişmiş beyin MR yapılmalıdır.” diyen Prof. Dr. Karatay, ek olarak hastalığın başlangıç safhasında bir epilepsi ilacı olan karbamazepin ile ağrının şiddetinin azalması da trigeminal nevraljiyi düşündürür.” diye belirtiyor.
TRİGEMİNAL NEVRALJİ AĞRISI NASIL GEÇER?
Trigeminal nevralji hastalığının tedavisinde değişik yöntemler kullanılabiliyor. İlaç, trigeminal cerrahi ameliyatı, sinir blokajı yada radyo cerrahi şeklinde tedavi şekilleri bulunuyor. Tedavi seçeneği hastaya ve hastalığın durumuna bakılırsa şekillendirilebiliyor. Trigeminal cerrahi tedavisinde kullanılan en mühim cerrahi işlem mikrovasküler dekompresyon işlemi. Prof. Dr. Karatay, yöntemi şu şekilde açıklıyor: “Mikrovasküler dekompresyon tedavi yönteminde kulağın arka kısmına ufak bir kesi yapılarak kafatasında bir delik açılır ve cerrahi mikroskopik görüntüleme altında trigeminal nevralji’nin sebebi olan bir atardamarın yüz duyu sinirine olan basısını ortadan kaldırılmasıdır. Meydana getirilen cerrahi tedavi yönteminde hastaların %80′den fazlasında ağrılar tamamen ortadan kalkmaktadır. Tedavi başarısı ağrının ortadan tamamen kalkması ya da rahat ilaçlarla tedavi edilebilir duruma gelmesidir. ”

Son Dakika Haberler