Spor Toto 1. Lig’de fikstür çekildi

05.07.2022 22:49 Son Güncelleme: 05.07.2022 22:49 Orhan Saka Konuşma Salonu’nda meydana getirilen organizasyona TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Başkan Vekilleri Murat Aksu, Yalçın Orhan, yönetim ve icra kurulu üyesi Ali Düşmez, yönetim kurulu üyeleri Hamit Altıntop, İdil Karademirlidağ Suher, Talat Papatya, Murat Şahin, Genel Yazman Kadir Kardaş, 1’inci Lig kulüp başkanları ve temsilcileri ile davetliler katıldı.
A Ulusal Ekip’da 33 kez forma giyen ve ay-yıldızlıların dünya üçüncüsü kadrosunda yer edinen eski ulusal oyuncu Hakan Ünsal da organizasyonun hususi konuğu olarak fikstür çekimine birlikte rol aldı.
MEHMET BÜYÜKEKŞİ: LİGİN 5 AĞUSTOS YERİNE 12 AĞUSTOS’TA BAŞLAMASI KARARINI ALDIK
TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, fikstür çekiminde bir konuşma yapmış oldu. Büyükekşi, “Birazcık ilkin 1’inci Lig Kulüpler Birliğimizle bir araya geldik. Kıymetli başkanlarımızla gündemdeki mevzularımızı tek tek tartıştık. 1’inci Lig’de neler yapabiliriz, iyi mi daha güzel şeylerin altına imza atabiliriz, beraberce tartıştık. Görüşmede; kulüplerimizden ligin başlangıcının yedi gün ileriye alınması talebi geldi. Ikimiz de ilk kongremizde söylemiştim, bu federasyon kulüplerle beraber hareket edecek, kulüplerin isteklerini mümkün olduğunca yerine getirecek. Ikimiz de istişare neticesinde, Spor Toto 1’inci Lig’i 5 Ağustos yerine, 12 Ağustos’ta başlatma sonucu aldık. Düzgüsel sürem, daha ilkin planlandığı şeklinde 14 Mayıs 2023 tarihinde sona erecek. Bununla beraber oldukça kıymetli fikirlerle toplantıdan ayrıldık ve gelecek günlerde, 1’inci Lig’in bir taraftan standardını, öteki taraftan da kıymetini daha da yükseltmek amacıyla, beraber emekler yapacağız” diye konuştu. “1’İNCİ LİG’İN TÜRK FUTBOLUNDA ÇOK AYRI BİR YERİ VAR”
Spor Toto 1’inci Lig’in önemine dikkat çeken başkan Mehmet Büyükekşi, “Gerek ulusal rekabeti yaşatması, gerekse Süper Lig tecrübesi görmüş oldukça sayıda köklü kulübümüzün yer alması sebebiyle, 1’inci Lig’in Türk futbolunda oldukça ayrı bir yeri var. Ve devamlı ilgiyle takip edilen, tüm maçları naklen gösterilen, oldukça hususi bir lig. Bu sürem da, inşallah futbolseverler tarafınca aynı değerin verileceğini düşünüyoruz. Hem de Spor Toto 1’inci Lig, Süper Lig’in en mühim can damarlarından bir tanesi. Bu yüzden; bu ligi Süper Lig seviyesine ne kadar yaklaştırabilirsek, o denli ülke futboluna da katkıda bulunabiliriz diye düşünüyorum. Bu sebeple kulüplerimiz kendi projelerimizle beraber, ligin gelişimine katkı sağlayacak. Kulüplerimizi rahatlatacak, sizlerden gelen her türlü olumlu öneriye açığız. Yeter ki beraber başarmayı başarabilelim. Bu son aşama mühim. Sizler varsanız, hepimiz varız. Beraber hareket etmek en mühim özelliğimiz olacak” dedi.
“TFF YÖNETİMİ OLARAK ÜÇ HAFTALIK SÜREÇTE 1’İNCİ LİGİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÖNEMLİ KARARLAR ALDIK”
TFF yönetimi olarak üç haftalık süreçte 1’inci Ligi güçlendirmek için mühim kararlar aldıklarını vurgulayan TFF Başkanı Büyükekşi, şöyleki devam etti: “Süper Lig’de olduğu şeklinde kulüplerimizin beklentilerini dikkate alarak, Spor Toto 1. Lig’de yabancı uygulamasının bundan önceki sezondaki uygulanmış şekliyle, şu demek oluyor ki aynı anda en fazla 5 yabancının sahada olabilmesi şartıyla, 8 yabancı uyruklu futbolcuya izin verdik. Buna ilaveten, Ulusal takımlarda asgari 10 kez oynama şartıyla, kulüplerimize 21 yaş altı 2 yabancı genç futbolcuya geçirme izni verdik. Sadece kulüplerimizin, ‘en verimli kaynak, yerli kaynak’ parolasıyla, Türk kabiliyetleri yetiştirmek için daha çok çaba sarf edeceklerine inanıyoruz. Naklen gösterim sürecini tamamlayıp beIN SPORTS ile iki yıl için tekrardan mutabık kaldık. Gösterim gelirleri, kulüplerimizin ana gelir kalemlerinde başı çekiyor. Geçirme sürecinde bu mevzunun çözümünün, sizleri de rahatlattığını düşünüyoruz. Bilhassa bugün de ilk ön ödeme ödememizi aldık. Alır almaz da toplantı esnasında imzaladım ve siz değerli üyelerimizin hesaplarına geçti.”
“AYRIŞTIRICI DEĞİL, BÜTÜNLEŞTİRİCİ; YIKICI DEĞİL, YAPICI FUTBOL İKLİMİ EN ÇOK ARZULADIĞIMIZ ŞEY”
Yeni sezonda 1’inci Lig’de VAR uygulamasına geçileceğini ifade eden TFF Başkanı Büyükekşi, “Bildiğiniz şeklinde, yeni sezonla birlikte, VAR sistemi, Spor Toto 1’inci Lig maçlarında da uygulanmaya başlamış olacak. Hem yargıcı eğitimleri hem de sistemin statlara teknolojik entegrasyonu mevzusunda yoğun bir emek verme içindeyiz. VAR uygulamasının devreye girmesiyle maç yönetimlerindeki insani hata oranı da inşallah asgariye inecek. Futbol taraftarsız, yandaş futbolcusuz olmaz. Sizler de bildiğiniz gibi, yeni sezonda daha oldukça seyircinin tribünlerde yer alması için maçlardan ilkin statlarda çeşitli etkinlikler planlıyoruz. Bu kararımızın daha ilkin siz kulüplerimiz için mühim bir fırsat oluşturacağına birçok görüşmede bahsettim. Futbol bir tek kazanmak ya da yitirmek değildir. Futbolun insanları birleştiren hususi bir misyonu da var. Ayrıştırıcı değil, bütünleştirici; yıkıcı değil, yapıcı futbol iklimi en oldukça arzuladığımız şey. Bu spor kültürünün en hızla oluşturulacağına inanıyoruz. Yeni sezonda en büyük beklentilerimizden birisi de, bu hedeflerle, kulüplerimizin hareket etmesi, ligin marka değerine pozitif yönde katkı yapması. Şunun altını çizmek isterim. İnşallah bu sürem bitimine kadar tüm konuşmalarımda hep aynı şeyi tekrarlayacağım. Artık siz usanana kadar. Fair-play mevzusunda her görüşmede altını çizerek desteğinizi rica edeceğim. Biz TFF olarak bu mevzunun en mühim takip edeni olacağız” şeklinde konuştu.
“FİKSTÜR ÇEKİMİ HAYIRLI OLSUN”
Başkan Mehmet Büyükekşi, merhum TFF Başkanı Hasan Doğan’ı da anarak, “Sözlerime son verirken; 14 yıl ilkin bugün kaybettiğimiz, bizlere oldukça mühim miraslar bırakan, oldukça kıymetli yol dostum Hasan Doğan’ı dualarla anıyorum. Onun ilkelerinden giderek, hepimiz de, her kulübe eşit mesafede duracağız, adil ve saydam olacağız. Sorunlara geçici değil, kalıcı çözümler üretmeye çalışacağız. Son olarak; hafta sonu Kurban Bayramını algı edeceğiz. Şimdiden, Kurban Bayramının, sizlere, spor ailemize ve milletimize sıhhat, refah ve mutluluk getirmesini bilhassa temenni ediyorum. Tüm takımlarımıza futbolun güzelliklerinin konuşulmuş olduğu, centilmence bir yarış temenni ediyorum. Bu fikstür çekiminin, 2022-2023 sezonun tüm takımlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
TFF Maç Planlama Müdürü Besim Yalçın törende kulüp temsilcilerine ve medya mensuplarına teknik bilgilendirmede bulunmuş oldu. Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, kulüp başkan ile temsilcilerinin günün anısına beraber hatıra fotoğraf çekiminin arkasından organizasyon sonlandı.
Spor Toto 1’inci Lig, 12 Ağustos’ta başlamış olacak ve düzgüsel sürem 14 Mayıs 2023’te tamamlanacak.
İLK HAFTANIN FİKSTÜRÜ
Spor Toto 1’inci Lig’in ilk haftasındaki maçlar şu şekilde:
Gençlerbirliği – Altınordu
Adanaspor – Tuzlaspor
Bodrumspor – Yeni Malatyaspor
Eyüpspor – Denizlispor
Altay – Yılport Samsunspor
Manisa FK – Boluspor
Çaykur Rizespor – Ankara Keçiörengücü
Sakaryaspor – Göztepe
BB Erzurumspor – Pendikspor

Son Dakika Haberler