Stres arttı kolon kanseri görülme yaşı düştü

02.07.2022 20:48 Haber Deposu: İHA Kolon kanserinin dünyada en fazlaca görülen kanserlerden birisi bulunduğunu, erken bulgu vermemesinden dolayı geç evrede yakalandığının altını çizen Op. Dr. İhsan Oruk, “Dünyada olduğu şeklinde Türkiye’de de fazlaca fazla görülen bir hastalık olmasının yanında maalesef erken teşhis oranı düşük. Genel anlamda Türkiye’de mide bağırsak kanserini geç evrede yakalıyoruz. Toplumun bilinçlenmesi fazlaca mühim. Şu sebeple bağırsak kanserini tıbben erken soruşturma olanağımız var. Fakat toplumda hemen hemen yeterince farkındalık oluşmadı. Bilhassa sindirim sistemiyle ilgili şikayetlerde doktora erkenden gidilmiyor. Kırılgan bir yapınız var ise, mide fonksiyonlarıyla ilgili en minik bir şikâyetiniz oluyorsa, bağırsak sistemiyle ilgili bir şikâyetiniz var ise doktora gittiğinizde bu kanseri erken evrede yakalayabiliyorsunuz. Genel anlamda mide içi kanserleri içeriye doğru büyümüş olduğu için bayağı büyüdükten sonrasında şikâyet vermeye başlıyor. Türkiye’de bilhassa mide kanserinde kansızlık ve hazımsızlık, şişkinlik ve bulantı şeklinde şikayetler olduğunda ülsere bağlıyor, doktora gitmiyoruz. Aslen Gastroenterologlar, endoskopi ile bu hastalığı kolaylıkla görebiliyor” dedi.
“STRESLİ TOPLUM YAPIMIZ, MİDE HASTALIKLARININ YAŞINDA GERİLEMEYE NEDEN OLUYOR” Türk toplumunda stres düzeyinin artmasıyla beraber mide hastalıklarının yaş olarak gerileme kaydederek 30 yaşın altına kadar düştüğünü ifade eden Oruk, “Stresli bir cemiyet yapımız var. Oldukça evhamlı bir cemiyet olmaya başladık. Daha üniversite sınavına hazırlanan lise talebesi bile bizlere ülser ile geliyor. Mide kanaması ile geliyor. Yapıya baktığımızda bunların fazlaca fazlaca düşük oranı kanser. Erken yaşta mide kanserinden ziyade ülser, gastrit şeklinde bu tür strese bağlı şikayetler oluşuyor. Evhamlanan bazı hastalar, en küçük bir emarede ben kanser miyim diyerek endoskopi yaptırmak istiyor. 30 yaşın altını genç olarak görmek lazım. 30 yaşından sonrasında bilhassa ailede mide kanseri var ise birazcık daha dikkatli olmak gerekiyor. Eskiden bu sayı 4050 yaş sonrasıydı. Sadece bu yaş artık geriledi” diye konuştu.
KOLON KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kolon kanserinin emarelerini aktaran Oruk, “Bilhassa kronik seyirli olan, uzun soluklu devam eden halsizlik, bitkinlik, gizli saklı kanamaya bağlı bir durum olabilir. Bulantılar adım atar. Bunlar genel anlamda daha ileri safhada süratli kanamalar haline gelebilir. Ağızda yada bağırsak sisteminde kanamalar olabilir. Bunlar kanser açısından bizlere uyarıcı olmalıdır. Genel anlamda bizlere bu hastalar geç dönemde geliyor. hasta ulaştığında kanser ilerlemiş olabiliyor. Önerimiz bu tür şikayetlerde erken evrelerde emareler ilaç tedavisine karşın devam ediyorsa endoskopi yapılması” dedi.
“AĞRISIZ VE KISA SÜRELİ TEDAVİ YÖNTEMİ: LAPOROSKOPİK CERRAHİ”
Tedavi şekillerinin eskiye kıyasla fazlaca daha ağrısız ve kısa süreli bulunduğunu vurgulayan Oruk, hastaların bu kanserden korkmamaları icap ettiğini, erken teşhisin mühim olduğu uyarısında bulunmuş oldu. “Hızla gelişen teknolojinin ilerlemesiyle tedavide mühim başarılar elde ediliyor. Artık bu kanserin tedavisi, eskisine kıyasla daha acısız. Karın içindeki neredeyse tüm organların ameliyatlarını artık laporoskopik olarak kısaca kapalı ameliyat şeklinde gerçekleştiriyoruz. Mide kanserinden bağırsak kanserlerine, karaciğer ameliyatları ve hatta pankreas kanserine kadar laporoskopik olarak gerçekleştiriyoruz. Laporoskopinin en büyük pozitif yanları da karın kesme işlemi kısaca boydan boya açılma işleminin olmaması. Bilhassa bu cerrahide laporoskopik aletler dediğimiz 510 milimlik aletler girecek kadar fazlaca minik delikler açıyoruz. Averaj 3 ya da 4 delik ile içeri girip karın içini karbondioksit gazıyla şişirerek tüm ameliyatları gerçekleştirebiliyoruz. Bunun pozitif yanları ise karın kesiği olmadığı için ağrı olmuyor. Ameliyattan sonrasında yoğun bakım ihtiyacı düşüyor. Laporoskopik cerrahi geçiren hastalarımızın iş hayatına dönmesi de fazlaca daha erken oluyor.”
“ENFEKSİYONA BAĞLI İKİNCİ AMELİYATLAR LAPOROSKOPİ İLE TARİHE KARIŞTI”
Laporoskopik cerrahi yardımıyla artık yara enfeksiyonlarının niçin olduğu ikinci ameliyatlara gerek kalmadığını hatırlatan Oruk, “Mide bağırsak ameliyatları kirli ameliyatlardır. Bu ameliyatlarda enfeksiyon riski öteki ameliyatlara bakılırsa daha fazladır. Boydan boya oluşturulan bir yara ile 23 santimlik bir yaranın açılması aynı değildir. Laporoskopi ile oluşturulan deliklerin yara olması, rahat pansumanlarla tedavi edilebilen bir şeyken eskiden yara boyutları da fazlaca büyük oluyordu ve haftalarca tedavi gerekebiliyordu. Yara enfeksiyonu da fıtıklaşmaya sebebiyet veriyordu. Eskiden bu yaralardan oluşan fıtıklar sebebiyle hasta devamlı ikinci bir ameliyat geçirmek durumunda kalıyordu, şimdi bu durum laporoskopi ile neredeyse tarihe karıştı” dedi.

Son Dakika Haberler