Ukrayna savaşının doğu hattında tehlikeli sonuç anlamış olur! Ukrayna’nın doğudaki son kalesi Lısıçansk’a saldırılar arttı

BBC Türkçe’nin haberine nazaran; Lısıçansk, endüstri bölgesi Donbas’ın bir parçası olan Luhansk’ta Ukrayna’nın elinde kalan son kent. Rusya, buradaki Severodonetsk kentini geçen ay ele geçirmişti.
Luhansk valisi Serhiy Haidai “Lısıçansk’taki büyük yangınları söndürmeye fırsat bulamıyoruz” dedi.
Rusya ek olarak şimal ve güneydeki şehirlere roket atışına devam etti.
Kuzeydeki Harkov kentinde demiryolu rayları ve elektrik hatları bir takım saldırıda hasar görmüş oldu. Herhangi bir can kaybı bildirilmedi.
Liman kenti Odessa’ya giden mühim bir güzergah üstünde bulunan güneydeki Mıkolayiv kenti de birçok patlamayla sarsıldı.
Rusya Müdafa Bakanlığı, hava kuvvetlerinin Ukrayna’ya ilişik beş komuta merkezini ve birkaç cephane deposunu imha ettiğini söylemiş oldu; sadece bu iddia bağımsız olarak doğrulanamadı. Rusya’nın Odessa civarlarındaki bir apartmana dün düzenlemiş olduğu roket saldırısında 20’den fazla şahıs öldü.
Rusya Donbas’ta kara harekâtını yoğunlaştırırken Vali Haidai, Lısıçansk’a çeşitli yönlerden topçu ateşi açıldığını söylemiş oldu.
Bir Ukrayna Ulusal Muhafız sözcüsü ise Rusya destekli Luhansk ayrılıkçılarının şehri kuşattıkları iddialarını yalan olduğunu beyan etti.
Rusya destekli Luhansk ayrılıkçıları, “Lısıçansk’taki son stratejik tepeleri işgal ettiklerini ve kenti tamamen kuşattıklarını” iddia ettiler.
İngiltere Müdafa Bakanlığı’nın son danışma güncellemesinde, Rus güçlerinin “hava ve topçu saldırılarıyla Lısıçansk çevresinde minik ilerlemeler kaydetmeye devam etmiş olduğu” açıklandı.
Bakanlık ek olarak Rusya’yı, Sovyet döneminden kalma gemisavar füzelerini, tasarlandıkları amaç haricinde, “ikincil bir kara saldırısı için” kullanmakla suçluyor. Bakanlık, Kremençuk ve Odessa’da oldukca sayıda sivilin ölümüne yol açan füzelerin “muhtemelen” Kh-22 ve Kh-32 füzeleri bulunduğunu söylüyor.
Donbas’ta Ukrayna güçlerinin elinde bulunan mühim bir kent olan Slovyansk da Rusya tarafınca tekrardan bombalandı. Belediye Başkanı Vadym Lyakh, Rus misket bombalarının burada dört kişinin ölümüne niçin bulunduğunu söylemiş oldu; sadece BBC bu iddiayı da doğrulayamadı.

Son Dakika Haberler