Ukraynalı sığınmacı için 10 senelik evliliğini bitirmişti: Tepkilere bu şekilde yanıt verdi

06.07.2022 15:36 Son Güncelleme: 06.07.2022 15:41 29 yaşındaki Tony Garnett, Ukrayna’daki savaştan kaçan mültecilere evini açmak isteyen sayısız İngiliz’den biriydi. Evli ve 2 çocuk babası adam Batı Yorkshire, Bradford’daki evine, harp sebebiyle ülkesini terk etmek zorunda kalan Ukraynalı IT çalışanı 22 yaşındaki sığınmacı Sofiia Karkadym’i kabul etti.
Harpte zor durumda kalan birine yardım ettikleri için oldukça mutlu olan Garnett ailesi hemen hemen başlarına geleceklerin bilincinde değildi. Üstelik her şey bir tek 10 gün benzer biçimde oldukça kısa bir sürede gerçekleşti.

Sofiia’nın Instagram sayfasındaki bir paylaşım: Hikâyeyi karşı taraftan dinlemek istemezseniz onun hakkında aslına bakarsanız peşinen yargı vermişsinizdir. HER ŞEY 10 GÜNDE OLDU
Tony Garnett, ailesini terk ederek 22 yaşındaki Ukraynalı Sofiia Karkadym ile beraber yaşamaya karar verdi ve Sofia oraya geldikten 10 gün sonrasında beraber evi terk ederek beraber yaşayacakları yeni bir hayata yelken açtılar.
Mayıs ayında yaşanmış olan bu garip vaka o günlerden beri başta İngiltere basını olmak suretiyle tüm dünyada manşetlerden inmedi. İkilinin başından geçenleri okuyan derhal hepimiz Tony Garnett ve Sofiia Karkadym’e tepki gösterdi. Tony, asla tanımadığı yabancı bir karı için ailesini hiçe saymakla suçlanırken, Sofiia da anında ‘yuva yıkan’ hanım olarak etiketlendi ve adeta bir nefret objesi haline geldi.
Tüm bu yaşananların arkasından The Sun’a konuşan Tony Garnett, gerçekleri anlattığını iddia ederek olayların arka planını tüm dünyayla paylaştı.
Garnett’in evlatlarının anası Lorna, neler bulunduğunu anladığı anda Sofiia’ya gitmesini söylemiş ve onu kocasını baştan çıkarmakla suçlamıştı sadece durum onun düşündüğü benzer biçimde değildi. Bu tarz şeyleri duyan Tony derhal eşyalarını topladı ve yeni aşkıyla beraber olmak için evini terk etti…

HALK, ÜLKEDEN KOVULSUN DİYE İMZA TOPLADI
Tony Garnett, Sofiia’yla beraber katlandıkları rahatsız etme ve hakaretleri anlatırken insanların Sofiia’nın mültecilik statüsünün kaldırılması ve Ukrayna’ya geri gönderilmesi için imza toplamaya çalıştıklarını aktardı.
Sadece çiftin almış olduğu tepkiler bu şekilde de sınırı olan kalmadı.
Bir güvenlik şirketi olan Tony Garnett, basına verdiği demeçte karısı Lorna ile ilişkisinin aslına bakarsanız çoktan bitmiş bulunduğunu, ondan ayrılmayı aslına bakarsanız planladığını söyledi. “Hiçbir şey 10 gün içinde olup bitmedi.” diyen adam Sofiia’nın yuva yıkmadığını, aslına bakarsanız ortada yıkılacak bir yuva kalmamış bulunduğunu savundu.
Çiçeği burnunda çift Garnett’in 10 senelik eşinden ayrılma kararının ‘bilgili ve düşünülmüş’ bir karar bulunduğunu söylemiş oldu.
Ukraynalı Sofiia Karkadym, Instagram sayfasındaki yakın tarihindeki bir gönderide, yaşananlarla ilgili gerçekleri kendi açısından söyledi.

“BEN KİMSEYİ ÇALMADIM”
Genç hanım herhangi birini ‘çaldığını’ bir kez daha inkâr etti ve hikâyenin medyada ‘açıkça abartılı ve mümkün olduğunca trajik olacak şekilde yazıldığını’ söylemiş oldu ve basın kuruluşlarını eleştirdi.

Sofiia, Tony’yi çalmadığı mevzusunda ısrar eden… Genç hanım Tony ve Lorna’nın ilişkisinin çoktan bitmiş bulunduğunu iddia ediyor
“Söylemek istediğim ilk şey, kimseyi ailesinden çalmadığımdır. Bu, âşık olma, mutlu olma ve kiminle olacağını seçme hakkı olan 29 yaşındaki bir insanın sonucu; bilgili ve düşünülmüş kararıydı. Haberlerimizi veren basın kuruluşlarına soruyorum: Mutlu bir ailesi olan birinin 10 günde kaçırılabileceğini hakkaten düşünüyor musunuz? Anthony ve ben iyiyiz. Bu yüzden, en başından beri beni destekleyenler ve eylemlerimin arkasında gerçek ve mükemmel bir şey bulunduğunu bilenlere teşekkür ederim. Gerisi için ise şunu diyorum: Kararlarınızda hayal kırıklığına uğrayacaksınız ;)”
NELER YAŞANMIŞTI?
Sofiia, İngiltere vizesinin onaylanması için haftalarca Berlin’de bekledikten sonrasında 4 Mayıs’ta Manchester’a uçtu.
Garnett, kendisi ve konuğu içinde hızla bir bağ geliştirdiğini, altı ve üç yaşındaki kızlarının da ondan hoşlandığını, sadece 10 senelik eşinin hoşlanmadığını söylemiş oldu.
Günler geçtikçe Sofiia, spor salonunda çalışan Garnett’e katılmaya başladı. Otomobiliyle bir bölgelere gidip gelmeye başladılar, evde ise fizyolojik olarak daha da yakınlaşmışlardı.
Ukrayna ordusuna katılan Brezilyalı model Rus füzesiyle öldürüldü

Son Dakika Haberler