Uzman ve başöğretmenlik şartları! MEBBİS! Uzman öğretmenlik belgeleri neler? Uzman öğretmenlik istenen belgeler! Eğitimler ne süre başlıyor?

Ulusal Eğitim Bakanlığınca 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu doğrultusunda hazırlanan Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği’ne bakılırsa meydana getirilen duyuru doğrultusunda resmi ve hususi öğretim kurumları ile Ulusal Eğitim Bakanlığı dışındaki kamu kurum ve kurumlarında öğretmen/uzman öğretmen olarak vazife yapanlardan uzman ve başöğretmenlik eğitim programına başvuruda bulunanların durumları değerlendirilerek sonuçlar açıklandı.
Uzman ve başöğretmenlik eğitim programı için müracaat icra eden öğretmenlere ilişkin sayısal verileri paylaşan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer şu detayları verdi:
 
“Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarında vazife icra eden öğretmenlerin 531 bin 885’i uzman öğretmenlik, 70 bin 437’si de başöğretmenlik olmak suretiyle toplam 602 bin 322 öğretmen, eğitim programlarına katılmaya hak kazanmıştır. Hususi öğretim kurumlarında çalışan 10 bin 171 eğitimci uzman öğretmenlik, başöğretmenlik için de 308 olmak suretiyle toplam 10 bin 479 öğretmenin başvurusu kabul edildi. MEB dışı kamu kurum ve kurumlarında vazife icra eden bin 479 eğitimci uzman öğretmenlik, başöğretmenlik için ise 165 olmak suretiyle toplam bin 644 öğretmenin başvurusu kabul edildi. Böylece uzman ve başöğretmenlik eğitim programı için müracaat icra eden öğretmenlerden lüzumlu şartları taşıyan toplam 614 bin 445 şahıs eğitim programlarına katılmaya hak kazanmıştır.” Bakan Özer, uzman ve başöğretmenlik yolundaki süreçte tüm öğretmenlere başarılar dileyerek sürecin hayırlı olması temennisinde bulunmuş oldu.Eğitim programına katılmaya hak kazananlardan resm eğitim kurumlarında vazife icra eden öğretmenler/uzman öğretmenler MEBBİS şifrelerini, hususi öğretim kurumlarında ve MEB dışındaki kamu kurum ve kurumlarında vazife icra eden öğretmenler/uzman öğretmenler ise e-Devlet şifrelerini kullanarak https://www.oba.gov.tr (Öğretmen Bilişim Ağı) adresi üstünden uzman öğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-5 Eylül 2022; başöğretmenlik eğitim programı için 18 Temmuz-19 Eylül 2022 tarihleri içinde eğitimlere katılabilecek.

Son Dakika Haberler