Uzmanı bayrama hususi uyardı: Etler minimum 24 saat bekletildikten sonrasında tüketilmeli

07.07.2022 12:35 Haber Deposu: DHA Sıhhatli bireyler için de uyarılarda bulunan Beslenme ve Rejim uzmanı Elif Sena Ay, bireylerin dikkatli beslenmediğinde sindirim problemleri, midede şişkinlik, ağrı, kabızlık, kalp çarpıntısı ve gerilim yükselmesi benzer biçimde sıhhat problemleriyle karşılaşabileceklerini belirtti. Dikkatli beslenmeyle bu problemleri azaltılabileceğini söyleyen Beslenme ve Rejim uzmanı Elif Sena Ay, Kurban Bayramı’nda çoğu zaman tercih edilen kavurmalı kahvaltıların sağlığımızı tehdit edebileceğini altını çizdi.
“KAVURMA VE KIRMIZI ET ÖĞLE ÖĞÜNÜNDE TÜKETİLMELİ”
Kırmızı etin iyi kalite hayvansal protein olmasının yanı sıra B12, B6, B1 ve A vitaminleri ile demir, çinko, fosfor, magnezyum minerallerini içerdiğini fakat C ve E vitaminlerini içermediğini kaydeden Ay, bundan dolayı etlerin yanında C vitamininden varlıklı sebze/salata/ taze sıkılmış meyve sularının tüketilmesinin mühim bulunduğunu söylemiş oldu. Dyt. Uzman Elif Sena Ay, bu sebzelerde bulunan C vitamininin, demirin emilimini artırdığını belirterek, bayram beslenmesiyle ilgili aşağıdaki önerilerde bulunmuş oldu: “Görünür yağlar ayrılsa dahi kırmızı etin averaj yağ içinde ne olduğu yüzde 20’dir. Yağlı etler doymuş yağ ve kolesterol içerikleri yüksek etlerdir. Kurban bayramının geleneksel yemeği haline gelen kavurmanın içine tereyağı yada kuyruk/iç yağı eklemeden, kendi suyunda, kısık ateşte pişirmeli, et kullanılarak meydana getirilen sebze ya da baklagil yemeklerine bilhassa katı yağ ilave edilmemeli et kendi yağı ile pişmelidir. Kavurma ve kırmızı et öğle öğününde tüketilmeli, akşam öğününde ise sebze, kuru baklagil benzer biçimde posa içinde ne olduğu yüksek yemekler tercih edilmeli, etlerin yanında rafine edilmiş pilav/makarna yerine bulgur/esmer pirinç; asitli/gazlı içecekler yerine ayran/yoğurt/cacık tüketilmesi de daha sıhhatli olur. Günlük tüketilmesi ihtiyaç duyulan su miktarının 2-2.5 lt olması gerekir. Bayram ziyaretlerinde; meyve suları yerine açık çay/nebat çayları; hamur harcı ve şerbetli tatlılar/çikolata yerine sütlü tatlılar/meyveler tercih edilmeli.”
KALP HASTALARI SAKATAT TÜKETİMİNE DİKKAT ETMELİ
Kurban Bayramı’nda sakatat tüketiminin de artığını vurgulayan Beslenme ve Rejim uzmanı Elif Sena Ay, bilhassa kolesterol hastaları ile kalp-damar hastalığı riski taşıyan kişilerin sakatat tüketiminden kaçınması icap ettiğini söylemiş oldu. Etlerin pişirme ve gizleme koşulları hakkında da data veren Dyt. Ay şu detayları paylaştı:
‘’Pişirme yöntemi olarak; haşlama, fırınlama ve ızgara benzer biçimde yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan ve kavurma yönteminden kaçınılmalıdır. Etler mangal yapılacaksa; kömürleşecek şekilde kızartılmaması gerekir kömürleşen etler daima kanser riski taşır. Etin ateşe yakın olması B1, B12, folik asit benzer biçimde vitaminlerin yitirilmesine yol açmaktadır.
Etler; büyük parçalar şeklinde değil kıyma, kuşbaşı benzer biçimde ufak parçalara ayrılıp, tek pişirimlik miktarlara bölünüp, buzdolabı poşetlerine koyularak buzdolaplarının buzluk kısmında yada dipfrizde saklanmalıdır. Buzdolabında -2 santigrat derecede 1-2 hafta, dipfrizde ise -18 santigrat derecede daha uzun süre etler saklanabilmektedir. Pişirmek için buzluktan çıkartılan etler, gene buzdolabının alt raflarına indirilerek çözdürülmeli, çözdürülen et derhal pişirilmeli, yeniden dondurulmamalıdır.”

Son Dakika Haberler